Photo via "Finding Dory" official trailer.
Photo via “Finding Dory” official trailer.

Nominations were announced Monday for the 44th Annual Annie Awards recognizing the year’s best in the field of animated film.

Films vying for the Best Animated Feature award are: “Finding Dory” (Pixar Animation Studios), “Kubo and the Two Strings” (Laika), “Kung Fu Panda 3” (DreamWorks Animation), “Moana” (Walt Disney Animation Studios) and “Zootopia” (Walt Disney Animation Studios).

Nominees in the Annies’ newest category, Best Feature-Independent, spotlighting films with a smaller distribution footprint than major studio releases, include: “Long Way North” (Sacrebleu Productions, Maybe Movies, Norlum Studios, France 3 Cinema and 2 Minutes), “Miss Hokusai” (Production I.G.), “My Life As A Zucchini” (Rita Productions, Blue Spirit Productions, Gebeka Films, KNM), “The Red Turtle” (Studio Ghibli, Wild Bunch, Why Not Productions) and “Your Name” (CoMix Wave Films).

“Once again, this year has seen another increase in Annie submissions, and a continuing and broadening interest from not only the animation community, but also the film industry in general,” said Frank Gladstone, executive director of The International Animated Film Society, ASIFA-Hollywood. “We are ever mindful that the Annie Awards have become an early and welcomed addition into the award season mainstream.”

The awards cover 36 categories and include Best Animated Feature, Best Animated Feature-Independent, Special Productions, Commercials, Short Subjects, Student Films and Outstanding Individual Achievements, as well as the honorary Juried Awards.

Here is the complete list of nominations:

Here is the complete list of nominees for the 44th
Annual Annie Awards, to be presented on Feb. 4, 2017:

Best Animated Feature
— “Finding Dory”
— “Kubo and the Two Strings”
— “Kung Fu Panda 3”
— “Moana”
— “Zootopia”

Best Independent Animated Feature
— “Long Way North”
— “Miss Hokusai”
— “My Life As A Zucchini”
— “The Red Turtle”
— “Your Name”

Best Animated Special Production
— “Audrie & Daisy”
— “Kung Fu Panda: Secrets of the Scroll”
— “Little Big Awesome”
— “Middle School: The Worst Years of My Life”
— “Pear Cider and Cigarettes”

Best Animated Short Subject
— “Blind Vaysha”
— “Deer Flower”
— “Path Title Sequence”
— “Pearl”
— “Piper”

Best Animated Television/Broadcast Commercial
— “Duelyst”
— “LEGO Star Wars: The Force Awakens” Trailer
— “Lily & the Snowman”
— “Loteria ‘Night Shift”’
— “The Importance of Paying Attention: Teeth”

Best Animated Television/Broadcast Production For Preschool Children
— “Ask the StoryBots – Episode: Why Do I Have to Brush My Teeth?”
— “Peg + Cat – Episode: The Disappearing Art – Problem”
— “Puffin Rock – The First Snow – Episode: 59”
— “The Stinky & Dirty Show – Episode: Squeak”
— “Tumble Leaf – Episode: Mighty Mud Movers”

Best Animated Television/Broadcast Production For Children
— “Adventure Time – Episode: Bad Jubies”
— “DreamWorks Voltron Legendary Defender – Episode: Return of the
Gladiator”
— “Elena of Avalor – Episode: A Day to Remember”
— “Teenage Mutant Ninja Turtles – Episode: Trans-Dimensional Turtles”
— “Wander Over Yonder – Episode: My Fair Hatey”

Best General Audience Animated Television/Broadcast Production
— “Bob’s Burgers – Episode: Glued, Where’s My Bob?”
— “BoJack Horseman – Episode: Fish Out Of Water”
— “Long Live the Royals – Episode: Punk Show”
— “The Simpsons – Barthood – Episode: Barthood”
— “The Venture Bros – Episode: Hostile Makeover”

Best Student Film
— “Citipati” – Filmakademie Baden-Wuerttemberg
— “FISHWITCH” – Adrienne Dowling
— “The Abyss” – Liying Huang   — “The Wrong End of the Stick” –
Terri Matthews
— “Twiddly Things” – Adara Todd

INDIVIDUAL ACHIEVEMENT CATEGORIES

Outstanding Achievement, Animated Effects in an Animated Production
— “Kubo and the Two Strings,” David Horsley, Eric Wachtman, Timur
Khodzhaev, Daniel Leatherdale, Terrance Tomberg
— “Kung Fu Panda 3,” Matt Titus, Jeff Budsberg, Carl Hooper, Louis
Flores, Jason Mayer
— “Moana,” – Walt Disney Animation Studios – Head of Effects
Animation: Marlon West, Effects Lead: Erin V. Ramos, Effects Lead: Blair
Pierpont, Foundation Effects Lead: Ian J. CoonyEffects Lead: John M. Kosnik
— “The Red Turtle,” Mouloud Oussid
— “Zootopia,” Thom Wickes, Henrik F鋖t, Dong Joo Byun, Sam Klock

Outstanding Achievement, Animated Effects in a Live Action Production
— “Deepwater Horizon – The Rig,” Raul Essig, Mark Chataway, George
Kuruvilla, Mihai Cioroba
— “Dr. Strange – Mirror Dimension,” Georg Kaltenbrunner, Michael
Marcuzzi, Thomas Bevan, Andrew Graham, Jihyun Yoon
— “Ghostbusters,” Terry Bannon, Nicholas Tripodi, Daniel
Fotheringham, Matt Weaver, Julien Boudou
— “The BFG,” Claude Schitter, Benjaman Folkman, Gary Boyle, David
Caeiro, Luke Millar
— “Warcraft,” John Hansen, George Kuruvilla, Alexis Hall, Gordon
Chapman, Ben O払rien

Outstanding Achievement, Character Animation in an Animated TV/Broadcast
Production
— “Atomic Puppet,” Barry Kennedy. Character: Disastro, Phil Felt,
Joey Felt, Old Man, Atomic Puppet, Mookie, Vivian Felt, Smoke Monster,
Principal Wartickle, Sword Sister (Paulina), Were-chicken, Chicken, Mr.
Inkwood, Cornelius (Octopus), Atomic Android, incidental characters
— “DreamWorks Trollhunters – Episode: Becoming, Part 1,” Mike Chaffe.
Character: Blinky, Aaarrrgghh!!
— “The Snowy Day,” Rob Thomson. Character: Peter, Mom, Nana, all
characters included in reel
— “Tumble Leaf – Episode: Thinking Outside The Hoop / Fig’s Hay- Maze-
ing Wander,” Dan MacKenzie. Character: Fig, Hedge, Stick, Okra, Maple, Pine,
Buckeye, Gourd, Chickens
— “Tumble Leaf – Episode: Mighty Mud Movers / Having A Ball,” Joe
Heinen. Character: Fig, Hedge, Stick, Buckeye, Pine, Beetles

Outstanding Achievement, Character Animation in a Feature Production
— “Finding Dory,” Erick Oh. Character: All Characters
— “Kubo and the Two Strings,” Jan Maas. Character: Multiple
— “Kung Fu Panda 3,” Ludovic Bouancheau. Character: Various’
— “Zootopia,” Dave Hardin. Character: Judy Hopps, Stu Hopps, Bonnie
Hopps, Chief Bogo, Nick Wilde
— “Zootopia,” Chad Sellers. Character: Mr. Big, Koslov, Judy Hopps,
Nick Wilde, Flash

Outstanding Achievement, Character Animation in a Live Action Production
— “Captain America: Civil War,” Steve Rawlins, Ebrahim Jahromi,
Cedric Lo, Stephen King, Yair Gutierrez
— “Games of Thrones Battle of the Bastards – Series 6 Episode 9,”
Nicholas Tripodi, Dean Elliott, James Hollingworth, Matt Weaver
— “The Jungle Book,” Andrew R. Jones, Peta Bayley, Gabriele
Zucchelli, Benjamin Jones
— “The Jungle Book,” Andrew R. Jones, Paul Story, Dennis Yoo, Eteuati
Tema, Andrei Coval
— “Warcraft – Orcs,” Hal Hickel, Jee Young Park, Kai-Hua Lan, Cedric
Lo, KimHuat Ooi

Outstanding Achievement, Character Animation in a Video Game
— “Teenage Mutant Ninja Turtles: Legends,” Lucio Mennillo, Martine
Quesnel, Alexandre Cheff, Laura Gorrie, Guillaume Charrin.
— “Titanf all 2,” Ranon Sarono, Shawn Wilson, Mark Grigsby, Jack
Cooper, Paul Messerly, Moy Parra
— “Uncharted 4: A Thief ‘s End,” Jeremy Yates, Almudena Soria, Eric
Baldwin, Paul Davies, Tom Bland
— “Witcher 3 Expansion Packs,” Sebastian Kalemba

Outstanding Achievement, Character Design in an Animated TV/Broadcast
Production
— “Counterfeit Cat – Episode: 28 Seconds Later,” Rapha雔 Chabassol
— “DreamWorks Trollhunters – Episode: Win, Lose or Draal,” Victor
Maldonado, Alfredo Torres, Jules Rigolle
— “Pig Goat Banana Cricket – Episode: It’s Time to Slumber Party,”
Jennifer Wood
— “Rain or Shine,” Robin Davey
— “Wander Over Yonder – Episode: The Night Out,” Benjamin Balistreri

Outstanding Achievement, Character Design in an Animated Feature Production
— “Kubo and the Two Strings,” Shannon Tindle
— “Moana,” Bill Schwab, Jin Kim
— “The Secret Life of Pets,” Eric Guillon
— “Trolls,” Tim Lamb, Craig Kellman
— “Zootopia,” Cory Loftis

Outstanding Achievement, Directing in an Animated TV/Broadcast Production
— “A Love Story,” Saschka Unseld
— “Adventure Time – Episode: Bad Jubies,” Kirsten Lepore
— “Open Season: Scared Silly,” David Feiss
— “Pearl,” Patrick Osborne
— “Wander Over Yonder – Episode: My Fair Hatey,” Dave Thomas, Eddie
Trigueros, Justin Nichols

Outstanding Achievement, Directing in an Animated Feature Production
— “Kubo and the Two Strings,” Travis Knight
— “My Life As A Zucchini,” Claude Barras
— “The Red Turtle,” Michael Dudok De Wit
— “Your Name,” Makoto Shinkai
— “Zootopia,” Byron Howard, Rich Moore

Outstanding Achievement, Music in an Animated TV/Broadcast Production
— “Bob’s Burgers – Episode: Glued, Where’s My Bob?” Loren Bouchard,
John Dylan Keith
— “Disney Mickey Mouse – Episode: Dancevidaniya,” Christopher Willis
— “DreamWorks Trollhunters – Episode: Becoming, Part 1,” Alexandre
Desplat, Tim Davis
— “Pearl,” Scot Stafford, Alexis Harte, JJ Wiesler
— “Star Wars Rebels – Episode: #2-24: Twilight of the Apprentice,”
Kevin Kiner

Outstanding Achievement, Music in an Animated Feature Production
— “Batman: Return of the Caped Crusaders,” Kristopher Carter, Lolita
Ritmanis, Michael McCuistion
— “Sing,” Joby Talbot
— “The Little Prince,” Hans Zimmer, Richard Harvey, Camille
— “The Red Turtle,” Laurent Perez Del Mar
— “The Secret Life of Pets,” Alexandre Desplat

Outstanding Achievement, Production Design in an Animated TV/Broadcast
Production
— “Adventure Time – Episode: Bad Jubies,” Jason Kolowski
— “Pearl,” Tuna Bora
— “Puffin Rock – Episode: The First Snow,” Lily Bernard
— “Rain or Shine,” Robin Davey
— “The Mr. Peabody & Sherman Show – Episode: The Wrath of Hughes,”
Kevin Dart, Sylvia Liu, Chris Turnham, Eastwood Wong

Outstanding Achievement, Production Design in an Animated Feature Production
— “Kubo and the Two Strings,” Nelson Lowry, Trevor Dalmer, August
Hall, Ean McNamara
— “Kung Fu Panda 3,” Raymond Zibach, Max Boas
— “The Little Prince,” Lou Romano, Alexander Juhasz, Celine Desrumaux
— “Trolls,” Kendal Cronkhite, Tim Lamb
— “Zootopia,” David Goetz, Matthias Lechner

Outstanding Achievement, Storyboarding in an Animated TV/Broadcast Production
— “Atomic Puppet – Episode: Sick Day,” Kyle Marshall
— “Disney Mickey Mouse – Episode: Road Hogs,” Heiko Von Drengenberg
— “DreamWorks Trollhunters – Episode: Win, Lose or Draal,” Hyunjoo Song
— “Milo Murphy’s Law – Episode: “Going the Extra Milo,” Kyle Menke
— “The Adventures of Puss in Boots – Episode: Prey Time,” Ben Juwono

Outstanding Achievement, Storyboarding in an Animated Feature Production
— “Finding Dory,” Trevor Jimenez
— “Kubo and the Two Strings,” Mark Garcia
— “Moana,” Normand Lemay
— “Trolls,” Claire Morrissey
— “Zootopia,” Dean Wellins

Outstanding Achievement, Voice Acting in an Animated TV/Broadcast Production
— “BoJack Horseman,” Alison Brie
— “Open Season: Scared Silly,” Will Townsend
— “Splash and Bubbles – Episode: #102I Only Have Eyespots/Double
Bubbles,” Leslie Carrara-Rudolph
— “Star Wars Rebels – Episode: #3-05: Hera’s Heroes,”  Lars Mikkelsen
— “The Mr. Peabody & Sherman Show – Episode: Ponce de Le髇,” Carlos
Alazaraqui

Outstanding Achievement, Voice Acting in an Animated Feature Production
— “Kubo and the Two Strings,” Art Parkinson
— “Moana,” Auli’i Cravalho
– “STORKS,” Katie Crown
— “Trolls,” Zooey Deschanel
— “Zootopia,”  Jason Bateman
Outstanding Achievement, Writing in an Animated TV/Broadcast Production
— “Bob’s Burgers – Episode: The Hormone-iums,” Lizzie Molyneux, Wendy
Molyneux
— “Gravity Falls – Episode: Weirdmageddon 3: Take Back The Falls,”
Shion Takeuchi, Mark Rizzo, Jeff Rowe, Josh Weinstein, Alex Hirsch
— “Puffin Rock – The First Snow,” Davey Moore
— “The Simpsons – Barthood,” Dan Greaney
— “The Simpsons – The Burns Cage,” Rob LaZebnik

Outstanding Achievement, Writing in an Animated Feature Production
— “Kubo and the Two Strings,” Marc Haimes, Chris Butler
— “My Life As A Zucchini,” C閘ine Sciamma
— “The Red Turtle,” Michael Dudok de Wit, Pascale Ferran
— “Zootopia,” Jared Bush, Phil Johnston

Outstanding Achievement, Editorial in an Animated TV/Broadcast Production
— “All Hail King Julien – Episode: King Julien Superstar!” David
Craig, Jeff Adams
— “Bob’s Burgers – Episode: Sea Me Now,” Mark Seymour, Chuck Smith,
Eric Davidson
— “Disney Mickey Mouse – Episode: Sock Burglar,” Illya Owens
— “Gravity Falls – Episode: Weirdmageddon 3: Take Back The Falls,”
Kevin Locarro, Andrew Sorcini, Nancy Frazen, Tony Mizgalski
— “Star Wars Rebels” Episode: #2-24: “Twilight of the Apprentice,”
Joe E. Elwood, Alex McDonnell

Outstanding Achievement, Editorial in an Animated Feature Production
— “April and the Extraordinary World,” Nazim Meslem
— “Kubo and the Two Strings,” Christopher Murrie
— “Moana,” Jeff Draheim
— “Sausage Party,” Kevin Pavlovic
— “Zootopia,” Jeremy MiltonThe winners will be announced at a black-tie ceremony on Feb. 4, 2017 at UCLA’s Royce Hall.

—City News Service

Leave a comment

Your email address will not be published.