disney studios sign
Photo by John Schreiber.

With 10 nominations, Disney’s “Raya and the Last Dragon” leads the pack of hopefuls leading into Saturday evening’s virtual presentation of the 49th annual Annie Awards, honoring the best in animated entertainment from the last year.

“Raya” is nominated for best feature, along with another Walt Disney Animation Studios production, “Encanto.” “Luca,” by Disney-owned Pixar Animation Studios, is also nominated in the top category, along with Illumination’s “Sing 2” and Sony Pictures Animation’s “The Mitchells vs. The Machines.”

For best independent feature, nominees are “Belle,” “Flee,” “Fortune Favors Lady Nikuko,” “Pompo the Cinephile” and “The Summit of the Gods.”

On the small screen, competing for best general audience show will be “Arcane,” “Bob’s Burgers,” “Love, Death + Robots,” “Star Wars: Visions” and “Tuca & Bertie.” Nominated for best children’s show are “Amphibia,” “Carmen Sandiego,” “Dug Days,” “Maya and the Three” and “We the People.”

Netflix dwarfed all production houses in the nominations, collecting more than 50 nominations overall, well ahead of Disney’s 29 nods.

The Annie Awards, presented by ASIFA-Hollywood, were originally scheduled to be presented Feb. 26 at UCLA’s Royce Hall, but due to surging COVID-19 cases, the animation society opted to switch to a virtual format. The 7 p.m. awards show will stream online at annieawards.org/watch-it-live.

Tom Kenny — best known as the voice of SpongeBob SquarePants — will be among the presenters during the show, along with Guillermo del Toro and Diane Warren.

During the event, the Winsor McCay Award for career contributions to the art of animation will be presented to Disney animator Ruben Aquino, computer animation pioneer Lillian Schwartz and Studio Ghibli producer Toshio Suzuki. Renzo and Sayoko Kinoshita, founders of the Hiroshima International Animation Festival, will receive the June Foray Award for significant charitable impact on the animation industry.

Glen Vilppu, an artist/author who has trained animation professional internationally, will receive a special achievement award.

Here is a complete list of nominees.

Best Feature

“Encanto,” Walt Disney Animation Studios

“Luca,” Pixar Animation Studios

“Raya and the Last Dragon,” Walt Disney Animation Studios

“Sing 2,” Illumination

“The Mitchells vs. The Machines,” Sony Pictures Animation for Netflix

Best Indie Feature

“Belle,” Studio Chizu / Distributed by GKIDS

“Flee,” Final Cut For Real, Sun Creature, Vivement Lundi !, MostFilm, Mer Film, VICE, Left HandFilms, Participant

“Fortune Favors Lady Nikuko,” STUDIO 4oC / Distributed by GKIDS

“Pompo the Cinephile,” CLAP Animation Studio / Distributed by GKIDS

“The Summit of the Gods,” Julianne Films, Folivari and Melusine Productions Present In co-production with France 3 Cinema and Auvergne-Rhone- Alpes Cinema in association with Wild Bunch in association with Palatine Etoile 17, Cinemage 14, Indefilms 8 for Netflix

Best Special Production

“For Auld Lang Syne”

“La Vie de Chateau”

“Mum Is Pouring Rain”

“Namoo”

“The Witcher: Nightmare of the Wolf”

Best Short Subject

“Bestia,” Trebol 3 Producciones, MALEZA Estudio

“Easter Eggs,” Animal Tank / Brecht Van Elslande

“MAALBEEK,” Films Grand Huit Films a Vif

“Night Bus,” Joe Hsieh Independent Production

“Steakhouse,” Finta Film, Fabian & Fred, RTV Slovenija, Miyu Productions

Best Sponsored

“A Future Begins,” Nexus Studios

“Fleet Foxes – Featherweight,” Sing-Sing

“The Good Guest Guide to Japan,” Airbnb / Chromosphere

“Tiptoe & The Flying Machine,” Nexus Studios

“Wandavision – `Don’t Touch that Dial,”’ Title Sequence, Titmouse Inc.

Best TV/Media – Preschool

“Ada Twist, Scientist”

“MUPPET BABIES”

“ODO”

“Stillwater”

“Xavier Riddle and the Secret Museum”

Best TV/Media – Children

“Amphibia”

“Carmen Sandiego”

“Dug Days”

“Maya and the Three”

“We the People”

Best TV/Media – General Audience

“Arcane”

“Bob’s Burgers”

“Love, Death + Robots”

“Star Wars: Visions”

“Tuca & Bertie”

Best Student Film

“A Film About A Pudding”

“HOPE”

“I Am A Pebble”

“Night of the Living Dread”

“Slouch”

Best FX – TV/Media

“Arcane”

“Castlevania”

“Maya and the Three Episode: The Sun and the Moon”

“Shaun The Sheep: The Flight Before Christmas”

“Trollhunters: Rise of the Titans”

Best FX – Feature

“Belle

“Encanto”

“Raya and the Last Dragon”

“The Mitchells vs. The Machines”

“Vivo”

Best Character Animation – TV/Media

“Arcane”

“Love, Death + Robots”

“Namoo”

“Ultra City Smiths”

“We the People”

Best Character Animation – Feature

“Encanto,” Walt Disney Animation Studios

“Luca,” Pixar Animation Studios

“Raya and the Last Dragon,” Walt Disney Animation Studios

“The Boss Baby: Family Business,” Dreamworks Animation

“Wish Dragon,” Netflix Presents A Columbia Pictures, Beijing Sparkle Roll Media Corporation, Tencent Pictures, Base Media Presentation / A Sony Pictures Animation Production, Ketan Adikhari

Best Character Animation – Live Action

“Flora & Ulysses”

“Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings”

“The Suicide Squad”

“The Tomorrow War”

“Y: The Last Man”

Best Character Animation – Video Game

“Disney Wonderful Worlds,” Ludia

“It Takes Two,” Hazelight Studios

“Kena: Bridge of Spirits,” Ember Lab

“Madrid Noir,” Atlas V No Ghost

“Ratchet & Clank: Rift Apart,” Insomniac Games

Best Character Design – TV/Media

“Arcane”

“Batman: The Long Halloween Part One”

“Kid Cosmic”

“Maya and the Three”

“Yuki 7”

Best Character Design – Feature

“Luca,” Pixar Animation Studios

“Raya and the Last Dragon,” Walt Disney Animation Studios

“Ron’s Gone Wrong,” Locksmith Animation Ltd/ 20th Century Studios

“The Mitchells vs. The Machines,” Sony Pictures Animation for Netflix

“Vivo,” Sony Pictures Animation for Netflix

Best Direction – TV/ Media

“Amphibia,” Jenn Strickland, Kyler Spears

“Arcane,” Pascal Charue, Arnaud Delord, Barthelemy Maunoury

“Crossing Swords,” John Harvatine, Brad Schaffer, Ethan Marak

“Hilda and the Mountain King,” Andy Coyle

“Maya and the Three,” Jorge R. Gutierrez

Best Direction – Feature

“Belle,” Mamoru Hosoda

“Encanto,” Jared Bush, Byron Howard, Charise Castro Smith

“Flee,” Jonas Poher Rasmussen, Kenneth Ladekjer

“Luca,” Enrico Casarosa

“The Mitchells vs. The Machines,” Mike Rianda, Jeff Rowe

Best Music – TV/ Media

“Blush

“Hilda and the Mountain King”

“Maya and the Three”

“Mila”

“Mira,”

Best Music – Feature

“Encanto”

“Luca”

“Poupelle of Chimney Town,”

“Raya and the Last Dragon”

“Vivo”

Best Production Design – TV/Media

“Arcane”

“Arlo the Alligator Boy”

“Love, Death + Robots”

“Maya and the Three”

“Yuki 7”

Best Production Design – Feature

“Belle”

“Raya and the Last Dragon”

“Ron’s Gone Wrong”

“The Mitchells vs. The Machines”

“Vivo”

Best Storyboarding – TV/Media

“Arcane”

“Invincible”

“Kid Cosmic”

“Love, Death + Robots”

“The Ghost and Molly McGee”

Best Storyboarding – Feature

“Encanto”

“Raya and the Last Dragon”

“Spirit Untamed”

“The Addams Family 2”

“Vivo”

Best Voice Acting – TV/Media

“Arcane,” Ella Purnell

“Arlo the Alligator Boy,” Michael J. Woodard

“Centaurworld,” Parvesh Cheena

“DC Super Hero Girls,” Kimberly Brooks

“Trollhunters: Rise of the Titans,” Charlie Saxton

Best Voice Acting – Feature

“Encanto,” John Leguizamo

“Encanto,” Stephanie Beatriz

“Luca,” Jack Dylan Grazer

“Raya and the Last Dragon,” Kelly Marie Tran

“The Mitchells vs. The Machines,” Abbi Jacobson

Best Writing – TV/ Media

“Arcane,” Christian Linke, Alex Yee

“Maya and the Three,”`Silvia Olivas, Jorge R. Guitterez

“Muppet Babies,” Ghia Godfree

“The Mighty Ones,” Jillian Goldfluss, Erica Jones, Nicolette Wood

“Tuca & Bertie,” Lisa Hanawalt

Best Writing – Feature

“Belle,” Mamoru Hosoda

“Flee,” Jonas Poher Rasmussen, Amin Nawabi

“Luca,” Jesse Andrews, Mike Jones

“Raya and the Last Dragon,” Qui Nguyen, Adele Lim

“The Mitchells vs. The Machines,” Mike Rianda, Jeff Rowe

Best Editorial – TV/ Media

“Amphibia”

“Arlo the Alligator Boy”

“Love, Death + Robots”

“Tom and Jerry in New York”

“What If?”

Best Editorial – Feature

“Encanto”

“Flee”

“Luca”

“Raya and the Last Dragon”

“The Mitchells vs. The Machines”

Leave a comment

Your email address will not be published.