"The Boxtrolls" promotional poster courtesy Focus Features, via EPK.TV .
“The Boxtrolls” promotional poster courtesy Focus Features, via EPK.TV .
“The Boxtrolls” promotional poster courtesy Focus Features, via EPK.TV .

Updated 11:55 p.m., Saturday, Jan. 31

How to Train Your Dragon 2” won the top honor at Saturday’s 42nd annual Annie Awards presented by the International Animated Film Society at UCLA’s Royce Hall.

The Dreamworks presentation, which had 10 nominations, captured the Best Animated Feature award, beating out Focus Features’ “The Boxtrolls,” which had a leading 13 nominations heading into the gala ceremony.

“Big Hero 6” and “Song of the Sea” each had seven nominations for the awards.

All four films were best animated feature contenders, along with “Cheatin’,” “The Book of Life,” “The LEGO Movie” and “The Tale of The Princess Kayuga.”

Didier Brunner, Don Lusk and Lee Mendelson were given Winsor McCay Awards for their career contributions to the art of animation.

Charles Solomon accepted the June Foray Award for his “significant and benevolent or charitable impact on the art and industry of animation.”

Here is a complete list of winners: Best Animated Feature

— “How to Train Your Dragon 2,” DreamWorks Animation Best Animated Special Production

— “Cosmos: A Spacetime Odyssey,” Voyager Pictures LLC Best Animated Short Subject

— “Feast,” Walt Disney Animation Studios Best Animated Television/Broadcast Commercial

— “Flight of the Stories,” Aardman Animations Best Animated Television/Broadcast Production For Preschool Children

— “Tumble Leaf,” Amazon Studios Best Animated Television/Broadcast Production For a Children’s Audience

— “Gravity Falls,” Disney Television Animation Best General Audience Animated Television/Broadcast Production

— “The Simpsons,” The Simpsons Best Video Game

— “Valiant Hearts: The Great War,” Ubisoft Best Student Film

— “My Big Brother,” Jason Rayner Outstanding Achievement for Animated Effects in an Animated Production

— “Big Hero 6,” Walt Disney Animation Studios; Michael Kaschalk, Peter DeMund, David Hutchins, Henrik Falt, John Kosnik Outstanding Achievement for Animated Effects in a Live Action Production

— “Edge of Tomorrow,” Sony Pictures Imageworks; Steve Avoujageli, Atsushi Ikarashi, Pawel Grochola, Paul Waggoner, Viktor Lundqvist Outstanding Achievement for Character Animation in an Animated Television / Broadcast Production

— “Wander Over Yonder,” Disney Television Animation; Justin Nichols Outstanding Achievement for Character Animation in an Animated Feature Production

— “How to Train Your Dragon 2,” DreamWorks Animation; Fabio Lignini Outstanding Achievement for Character Animation in a Live Action Production

— “Dawn of the Planet of the Apes,” Weta Digital; Daniel Barrett, Paul Story, Eteuati Tema, Alessandro Bonora, Dejan Momcilovic Outstanding Achievement for Character Animation in a Video Game

— “Assassin’s Creed Unity,” Ubisoft; Mike Mennillo Outstanding Achievement for Character Design in an Animated Television / Broadcast Production

— “Wander Over Yonder,” Disney Television Animation; Benjamin Balistreri Outstanding Achievement for Character Design in an Animated Feature Production   — “The Book of Life,” Reel FX; Paul Sullivan, Sandra Equihua, Jorge R. Gutierrez Outstanding Achievement for Directing in an Animated Television / Broadcast Production

— “Disney Mickey Mouse,” Disney Television Animation; Aaron Springer Outstanding Achievement for Directing in an Animated Feature Production

— “How to Train Your Dragon 2,” DreamWorks Animation; Dean DeBlois Outstanding Achievement for Music in an Animated Television / Broadcast Production

— “Disney Mickey Mouse,” Disney Television Animation; Christopher Willis Outstanding Achievement for Music in an Animated Feature Production

— “How to Train Your Dragon 2,” DreamWorks Animation; John Powell, Jónsi Outstanding Achievement for Production Design in an Animated Television / Broadcast Production   — “Mickey Shorts,” Disney; Narina Sokolova Outstanding Achievement for Production Design in an Animated Feature Production

— “The Boxtrolls,” Focus Features/Laika; Paul Lasaine, Tom McClure & August Hall Outstanding Achievement for Storyboarding in an Animated Television / Broadcast Production

— “Legend of Korra,” Nickelodeon Animation Studio; Joaquim Dos Santos Outstanding Achievement for Storyboarding in an Animated Feature Production

— “How to Train Your Dragon 2,” DreamWorks Animation; Truong “Tron” Son Mai Outstanding Achievement for Voice Acting in an Animated Television / Broadcast Production

— “Disney Mickey Mouse,” Disney Television Animation; Bill Farmer as the voices of Goofy and Grandma

— “Fairly Oddparents,” Nickelodeon Animation Studio; Carlos Alazaraqui as the voice of Crocker

— “Robot Chicken,” Stoopid Buddy Stoodios; Seth Green as the voice of Robot Chicken Nerd Outstanding Achievement for Voice Acting in an Animated Feature Production

— “The Boxtrolls,” Focus Features/Laika; Sir Ben Kingsley as the voice of Archibald Snatcher Outstanding Achievement for Writing in an Animated Television / Broadcast Production

— “Disney Mickey Mouse,” Disney Television Animation; Darrick Bachman Outstanding Achievement for Writing in an Animated Feature Production

— “The Lego Movie,” Warner Bros. Pictures; Phil Lord & Christopher Miller Outstanding Achievement for Editorial in an Animated Television / Broadcast Production

— “Disney Mickey Mouse,” Disney Television Animation; Illya Owens Outstanding Achievement for Editorial in an Animated Feature Production

— “How to Train Your Dragon 2,” DreamWorks Animation; John K. Carr

From staff and wire reports.

Leave a comment

Your email address will not be published.