Pixar’s “Incredibles 2” will carry a leading 11 nominations into Saturday evening’s 46th annual Annie Awards ceremony, recognizing the past year’s top animated films, but Disney’s “Ralph Breaks the Internet” is close behind with 10 nods.

The films will compete for the top award of best animated feature, along with “Early Man,” “Isle of Dogs” and “Spider-Man: Into the Spider-Verse.”

The awards, presented by the International Animated Film Society, ASIFA-Hollywood, will be presented at UCLA’s Royce Hall.

Nominees for the best general-audience animated television program are Netflix’s “Big Mouth,” Fox’s “Bob’s Burgers,” Netflix’s “BoJack Horseman,” Cartuna’s “Human Kind Of” and Adult Swim’s “The Venture Bros.”

Oscar-winning actors Eddie Redmayne and Holly Hunter are on the nominations list, scoring voice-over nods their respective work in the films “Early Man” and “Incredibles 2.” Also nominated for voice acting in a feature film are Bryan Cranston for “Isle of Dogs,” Charlyne Yi for “Next Gen” and Sarah Silverman for “Ralph Breaks the Internet.”

Special awards will be presented during the ceremony, with three honorees being recognized with Winsor McCay Award for lifetime achievement — Academy Award-winning director, animator and art director Ralph Eggleston; the late Frank Braxton, the first black animator, animation director and guild president; and casting director, voice director and voice actress Andrea Romano.

The June Foray Award will be presented to the late animator Adam Burke for his “significant and benevolent impact on the animation community.” Burke, who died of cancer in 2018, worked on such Pixar features as “The Incredibles,” “Cars” and “Wall-E.” Ton Roosendaal, Dutch software developer and film producer, will receive the Ub Iwerks Award for Blender Open Source Animation Software; and a Certificate of Merit will be presented to ASIFA volunteer Jason Jones.

Here is a complete list of nominees:

Best Animated Feature

“Early Man,” Aardman Animations

“Incredibles 2,” Pixar Animation Studios

“Isle Of Dogs,” Fox Searchlight Pictures/Indian Paintbrush/American Empirical Pictures

“Ralph Breaks The Internet,” Walt Disney Animation Studios

“Spider-Man: Into the Spider-Verse,” Sony Pictures Animation

Best Animated Independent Feature

“Ce Magnifique Gateau!,” Beast Animation, Vivement Lundi !, Pedri Animation

“MFKZ,” Ankama /Studio 4lC

“Mirai,” Studio Chizu

“Ruben Brandt, Collector,” Hungarian National Film Fund

“Tito and the Birds,” Bits Productions, Split Studio

Best Animated Special Production

“Back to the Moon,” Google Spotlight Stories, Google Doodles, Nexus Studios

“Mary Poppins Returns,” Walt Disney Studios

“The Emperor’s Newest Clothes,” HBO/Starburns Industries

“The Highway Rat,” Magic Light Pictures

Best Animated Short Subject

“Grandpa Walrus,” Caimans Productions

“Lost & Found,” Wabi Sabi Studios

“SOLAR WALK,” Nerlum

“Untravel,” Production: Film House Bas Celik, Serbia Co-production: BFilm, Bratislava / Your Dreams Factory, Bratislava

“Weekends,” past lives productions

Best Virtual Reality Production

“Age of Sail,” Google Spotlight Stories, Broad Reach Pictures

“Battlescar,” AtlasV

“Crow: The Legend,” Baobab Studios

“Mind Palace,” Filmakademie Baden-Wurttemberg GmbH

“Moss,” Polyarc

Best Animated Television/Broadcast Commercial

“Goldfish at the Fair,” Stoopid Buddy Stoodios

“Greenpeace `There’s a Rang-Tan In My Bedroom,” Passion Animation Studios

“Grinch/40/Olympics Spot,” Illumination

“JD.com, `Joy and Heron’,” Passion Pictures

“The Fearless Are Here,” Nexus Studios

Best Animated Television/Broadcast Production For Preschool Children

“Ask the StoryBots,” JibJab Bros. Studios for Netflix

“Dinotrux: Supercharged,” DreamWorks Animation Television

“Hey Duggee,” Studio AKA

“PJ Masks,” Frog Box Entertainment One

“Tumble Leaf,” Amazon Studios and Bix Pix Entertainment

Best Animated Television/Broadcast Production For Children

“Hilda,” Hilda Productions Limited, a Silvergate Media Company, Netflix Inc. and Mercury Filmworks

“Kung Fu Panda: The Paws of Destiny,” DreamWorks Animation Television

“Little Big Awesome,” Amazon Studios

“Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles,” Nickelodeon Animation Studio

“Tales of Arcadia: Trollhunters,” DreamWorks Animation Television

Best General Audience Animated Television/Broadcast Production

“Big Mouth,” Netflix

“Bob’s Burgers,” 20th Century FOX Television/Bento Box Entertainment

“BoJack Horseman,” Tornante Productions, LLC for Netflix

“Human Kind Of,” Cartuna, Facebook Watch

“The Venture Bros.,” Adult Swim / Titmouse, Inc.

Best Student Film

“A Blink of An Eye”

“Best Friend”

“FACING IT”

“Hors Piste”

“Sister”

Outstanding Achievement for Animated Effects in an Animated Television/Broadcast Production

“DreamWorks Theatre Presents Kung Fu Panda”

“Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles”

“SuperMansion”

“Tales of Arcadia: Trollhunters”

“Watership Down”

Outstanding Achievement for Animated Effects in an Animated Feature Production

“Early Man”

“Hotel Transylvania 3: Summer Vacatio”

“Incredibles 2”

“Next Gen”

“Ralph Breaks The Internet”

Outstanding Achievement for Character Animation in an Animated Television/Broadcast Production

“Age of Sail,” Google Spotlight Stories, Broad Reach Pictures

“Back to the Moon,” Google Spotlight Stories, Google Doodles, Nexus Studios

“Hilda,” Hilda Productions Limited, a Silvergate Media Company, Netflix Inc. and Mercury Filmworks

“Rapunzel’s Tangled Adventure,” Walt Disney Television Animation

“Tumble Leaf,” Amazon Studios and Bix Pix Entertainment

Outstanding Achievement for Character Animation in an Animated Feature Production

“Early Man,” Aardman Animations

“Incredibles 2,” Pixar Animation Studio

“Isle of Dogs,” Fox Searchlight Pictures / Indian Paintbrush / American Empirical Pictures

“Ralph Breaks The Internet,” Walt Disney Animation Studios

“Spider-Man: Into the Spider-Verse,” Sony Pictures Animation

Outstanding Achievement for Character Animation in a Live Action Production

“Avengers: Infinity War,” Marvel

“Christopher Robin,” Walt Disney Pictures

“Mary Poppins Returns,” Walt Disney Pictures

“Paddington 2,” StudioCanal, Heyday Films, Marmalade Films Ltd

“The Nutcracker and the Four Realms,” Walt Disney Studios

Outstanding Achievement for Character Animation in a Video Game

“God of War,” Santa Monica Studio

“GRIS,” Nomada Studio

“Marvel’s Spider-Man,” Insomniac Games

“Moss,” Polyarc

“Shadow of The Tomb Raider,” Square Enix

Outstanding Achievement for Character Design in an Animated Television / Broadcast Production

“Age of Sail,” Google Spotlight Stories, Broad Reach Pictures

“Niko and the Sword of Light,” Amazon Studios

“Rapunzel’s Tangled Adventure,” Walt Disney Television Animation

“The Adventures of Rocky and Bullwinkle,” (Rocky, Bullwinkle, etc), DreamWorks Animation Television

“The Adventures of Rocky and Bullwinkle,” (Baby Natasha, Baby Boris, etc.) DreamWorks Animation Television

Annie Award for Outstanding Achievement for Character Design in an Animated Feature Production

“Incredibles 2,” Pixar Animation Studios

“Mary Poppins Returns,” Walt Disney Studios

“Next Gen,” Baozou with Alibaba Pictures Inc. in association with Tangent Animation for Netflix

“Ralph Breaks The Internet,” Walt Disney Animation Studios

“Spider-Man: Into the Spider-Verse,” Sony Pictures Animation

Outstanding Achievement for Directing in an Animated Television / Broadcast Production

Evan Spiridellis, “Ask the StoryBots”

Eddie Trigueros, “Disney Mickey Mouse”

Sung Jin Ahn, “Niko and the Sword of Light”

Nick Simotas, “SuperMansion”

Guillermos del Toro, Rodrigo Blaas, “Tales of Arcadia: 3Below”

Outstanding Achievement for Directing in an Animated Feature Production

Nick Park, “Early Man”

Genndy Tartakovsky, “Hotel Transylvania 3: Summer Vacation”

Brad Bird, “Incredibles 2”

Rich Moore, Phil Johnston, “Ralph Breaks The Internet”

Bob Persichetti, Rodney Rothman, Peter Ramsey, “Spider-Man: Into the Spider-Verse”

Outstanding Achievement for Music in an Animated Television / Broadcast Production

“Back to the Moon,” Google Spotlight Stories, Google Doodles, Nexus Studios

“Disney Mickey Mouse,” Disney Television Animation

“Elena of Avalor,” Disney Television Animation

“Tangled: The Series,” Walt Disney Television Animation

“The Tom and Jerry Show,” Warner Bros. Animation

Outstanding Achievement for Music in an Animated Feature Production

“Dr. Seuss’ The Grinch,” Illumination

“Early Man,” Aardman Animations

“Incredibles 2,” Pixar Animation Studios

“Ralph Breaks The Internet,” Walt Disney Animation Studios

“Smallfoot,” Warner Bros. Pictures / Warner Animation Group

Outstanding Achievement for Production Design in an Animated Television / Broadcast Production

“Age of Sail,” Google Spotlight Stories, Broad Reach Pictures

“Disney Mickey Mouse,” Disney Television Animation

“Little Big Awesome,” Amazon Studios

“Niko and the Sword of Light,” Amazon Studios

“The Adventures of Rocky and Bullwinkle,” DreamWorks Animation Television

Outstanding Achievement for Production Design in an Animated Feature Production

“Early Man,” Aardman Animations

“Hotel Transylvania 3: Summer Vacation,” Sony Pictures Animation

“Isle of Dogs,” Fox Searchlight Pictures

“Indian Paintbrush,” American Empirical Pictures

“Mary Poppins Returns,” Walt Disney Studios

“Spider-Man: Into the Spider-Verse,” Sony Pictures Animation

Outstanding Achievement for Storyboarding in an Animated Television / Broadcast Production

“Ben 10,” Cartoon Network Studios

“Big Hero 6: The Series,” Walt Disney Television Animation

“Disney Mickey Mouse,” Disney Television Animation

“Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles,” Nickelodeon Animation Studio

“Star vs. The Forces of Evil,” Walt Disney Television Animation

Outstanding Achievement for Storyboarding in an Animated Feature Production

“Dr. Seuss’ The Grinch,” Illumination

“Incredibles 2,” (Dean Kelly), Pixar Animation Studios

“Incredibles 2,” (Bobby Alcid Rubio), Pixar Animation Studios

“Mary Poppins Returns,” Walt Disney Studios

“Ralph Breaks The Internet,” Walt Disney Animation Studios

Outstanding Achievement for Voice Acting in an Animated Television / Broadcast Production

Will Arnett, “BoJack Horseman”

Debi Derryberry, “F is for Family”

Juliette Donenfeld, “Pete the Cat”

Patrick Warburton, “Skylanders Academy”

Tara Strong, “Unikitty”

Outstanding Achievement for Voice Acting in an Animated Feature Production

Eddie Redmayne, “Early Man”

Holly Hunter, “Incredibles 2”

Bryan Cranston, “Isle of Dogs”

Charlyne Yi, “Next Gen”

Sarah Silverman, “Ralph Breaks The Internet”

Outstanding Achievement for Writing in an Animated Television / Broadcast Production

“Big Mouth,” Netflix

“Craig of the Creek,” Cartoon Network Studios

“Hilda,” Hilda Productions Limited, a Silvergate Media Company, Netflix Inc. and Mercury Filmworks

“Star vs. The Forces of Evil,” Walt Disney Television Animation

“We Bare Bears,” Cartoon Network Animation Studios

Outstanding Achievement for Writing in an Animated Feature Production

“Incredibles 2,” Pixar Animation Studios

“Mirai,” Studio Chizu

“Ralph Breaks The Internet,” Walt Disney Animation Studios

“Spider-Man: Into the Spider-Verse,” Sony Pictures Animation

“Teen Titans Go! to the Movies,” Warner Bros. Animation

Outstanding Achievement for Editorial in an Animated Television / Broadcast Production

“Big Hero 6: The Series,” Walt Disney Television Animation

“Puppy Dog Pals,” Wild Canary Animation / Disney Junior

“SpongeBob SquarePants,” Nickelodeon Animation Studio

“Tales of Arcadia: 3Below,” DreamWorks Animation Television

“The Epic Tales of Captain Underpants,” DreamWorks Animation Television

Outstanding Achievement for Editorial in an Animated Feature Production

“Dr. Seuss’ The Grinch,” Illumination

“Incredibles 2,” Pixar Animation Studios

“Ralph Breaks The Internet,” Walt Disney Animation Studios

“Ruben Brandt, Collector,” Hungarian National Film Fund

“Spider-Man: Into the Spider-Verse,” Sony Pictures Animation

Leave a comment

Your email address will not be published.