Kenneth Branagh’s coming-of-age tale “Belfast” and Steven Spielberg’s re-envisioning of the musical “West Side Story” will each carry a leading 11 nominations into Sunday’s 27th annual Critics Choice Awards ceremony, while HBO’s “Succession” tops the television nominees with eight.

“Dune” and “The Power of the Dog” each have 10 nominations for the awards, which are bestowed by the Critics Choice Association and will be presented in joint ceremonies held at the Fairmont Century Plaza hotel in Century City and the Savoy Hotel in London

“Belfast,” “West Side Story,” “Dune” and “The Power of the Dog” are all vying for best picture honors, along with “CODA,” “Don’t Look Up,” “King Richard,” “Licorice Pizza,” “Nightmare Alley” and “tick, tick…Boom!”

Branagh and Spielberg are both nominated for best director, along with Paul Thomas Anderson for “Licorice Pizza,” Jane Campion for “The Power of the Dog,” Guillermo del Toro for “Nightmare Alley” and Denis Villeneuve for “Dune.”

Benedict Cumberbatch is up for best actor for “The Power of the Dog,” as are Will Smith for “King Richard,” Denzel Washington for “The Tragedy of Macbeth,” Nicolas Cage for “Pig,” Peter Dinklage for “Cyrano” and Andrew Garfield for “tick, tick…Boom!”

Vying for best actress are Jessica Chastain for “The Eyes of Tammy Faye,” Olivia Colman for “The Lost Daughter,” Lady Gaga for “House of Gucci,” Alana Haim for “Licorice Pizza,” Nicole Kidman for “Being the Ricardos” and Kristen Stewart for “Spencer.”

On the small screen, “Succession,” a comedy-drama about the four grown children of a mogul vying to succeed their father in running a large media and entertainment conglomerate, leads the pack vying for best drama series. The category also includes “Evil” (Paramount+), “For All Mankind” (Apple TV+), “The Good Fight” (Paramount+), “Pose” (FX), “Squid Game” (Netflix), “This Is Us” (NBC) and “Yellowjackets” (Showtime).

Nominated for best comedy series are “The Great” (Hulu), “Hacks” (HBO Max), “Insecure” (HBO), “Only Murders in the Building” (Hulu), “The Other Two” (HBO Max), “Reservation Dogs” (FX on Hulu), “Ted Lasso” (Apple TV+) and “What We Do in the Shadows” (FX).

In addition to its best drama series nod, seven “Succession” performers are nominated in various categories, including Brian Cox and Jeremy Strong for best actor in a drama series. Co-stars Nicholas Braun, Kieran Culkin and Matthew Macfadyen are nominated for supporting actor, while J. Smith-Cameron and Sarah Snook will vie for best supporting actress honors.

The Critics Choice Awards will be hosted by Taye Diggs and Nicole Byer, with the ceremony being broadcast live on the East Coast but tape-delayed for West Coast viewers.

During the event, Billy Crystal will receive a lifetime achievement award, while Halle Berry will be presented with the SeeHer Award.

Among those set to serve as presenters during the event are Issa Rae, Jimmy Kimmel, Carey Mulligan, Kristen Wiig, Lin-Manuel Miranda, Mayim Bialik, Ava DuVernay, Joel McHale, Ralph Macchio and Los Angeles Rams coach Sean McVay.

Holding concurrent ceremonies in Los Angeles and London will accommodate performers and filmmakers who are also nominated for British Academy of Film and Television Arts, or BAFTA, awards, which will also be presented Sunday in London.

Here is a complete list of nominations:

FILM CATEGORIES

BEST PICTURE

“Belfast”

“CODA”

“Don’t Look Up”

“Dune”

“King Richard”

“Licorice Pizza”

“Nightmare Alley”

“The Power of the Dog”

“tick, tick…Boom!”

“West Side Story”

BEST ACTOR

Nicolas Cage, “Pig”

Benedict Cumberbatch, “The Power of the Dog”

Peter Dinklage, “Cyrano”

Andrew Garfield, “tick, tick…Boom!”

Will Smith, “King Richard”

Denzel Washington, “The Tragedy of Macbeth”

BEST ACTRESS

Jessica Chastain, “The Eyes of Tammy Faye”

Olivia Colman, “The Lost Daughter”

Lady Gaga, “House of Gucci”

Alana Haim, “Licorice Pizza”

Nicole Kidman, “Being the Ricardos”

Kristen Stewart, “Spencer”

BEST SUPPORTING ACTOR

Jamie Dornan, “Belfast”

Ciarán Hinds, “Belfast”

Troy Kotsur, “CODA”

Jared Leto, “House of Gucci”

J.K. Simmons, “Being the Ricardos”

Kodi Smit-McPhee, “The Power of the Dog”

BEST SUPPORTING ACTRESS

Caitríona Balfe, “Belfast”

Ariana DeBose, “West Side Story”

Ann Dowd, “Mass”

Kirsten Dunst, “The Power of the Dog”

Aunjanue Ellis, “King Richard”

Rita Moreno, “West Side Story”

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

Jude Hill, “Belfast”

Cooper Hoffman, “Licorice Pizza”

Emilia Jones, “CODA”

Woody Norman, “C’mon C’mon”

Saniyya Sidney, “King Richard”

Rachel Zegler, “West Side Story”

BEST ACTING ENSEMBLE

“Belfast”

“Don’t Look Up”

“The Harder They Fall”

“Licorice Pizza”

“The Power of the Dog”

“West Side Story”

BEST DIRECTOR

Paul Thomas Anderson, “Licorice Pizza”

Kenneth Branagh, “Belfast”

Jane Campion, “The Power of the Dog”

Guillermo del Toro, “Nightmare Alley”

Steven Spielberg, “West Side Story”

Denis Villeneuve, “Dune”

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Paul Thomas Anderson, “Licorice Pizza”

Zach Baylin, “King Richard”

Kenneth Branagh, “Belfast”

Adam McKay, David Sirota, “Don’t Look Up”

Aaron Sorkin, “Being the Ricardos”

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Jane Campion, “The Power of the Dog”

Maggie Gyllenhaal, “The Lost Daughter”

Sian Heder, “CODA”

Tony Kushner, “West Side Story”

Jon Spaihts, Denis Villeneuve, Eric Roth, “Dune”

BEST CINEMATOGRAPHY

Bruno Delbonnel, “The Tragedy of Macbeth”

Greig Fraser, “Dune”

Janusz Kaminski, “West Side Story”

Dan Laustsen, “Nightmare Alley”

Ari Wegner, “The Power of the Dog”

Haris Zambarloukos, “Belfast”

BEST PRODUCTION DESIGN

Jim Clay, Claire Nia Richards, “Belfast”

Tamara Deverell, Shane Vieau, “Nightmare Alley”

Adam Stockhausen, Rena DeAngelo, “The French Dispatch”

Adam Stockhausen, Rena DeAngelo, “West Side Story”

Patrice Vermette, Zsuzsanna Sipos, “Dune”

BEST EDITING

Sarah Broshar and Michael Kahn, “West Side Story”

Úna Ní Dhonghaíle, “Belfast”

Andy Jurgensen, “Licorice Pizza”

Peter Sciberras, “The Power of the Dog”

Joe Walker, “Dune”

BEST COSTUME DESIGN

Jenny Beavan, “Cruella”

Luis Sequeira, “Nightmare Alley”

Paul Tazewell, “West Side Story”

Jacqueline West, Robert Morgan, “Dune”

Janty Yates, “House of Gucci”

BEST HAIR AND MAKEUP

“Cruella”

“Dune”

“The Eyes of Tammy Faye”

“House of Gucci”

“Nightmare Alley”

BEST VISUAL EFFECTS

“Dune”

“The Matrix Resurrections”

“Nightmare Alley”

“No Time to Die”

“Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings”

BEST COMEDY

“Barb & Star Go to Vista Del Mar”

“Don’t Look Up”

“Free Guy”

“The French Dispatch”

“Licorice Pizza”

BEST ANIMATED FEATURE

“Encanto”

“Flee”

“Luca”

“The Mitchells vs the Machines”

“Raya and the Last Dragon”

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

“A Hero”

“Drive My Car”

“Flee”

“The Hand of God”

“The Worst Person in the World”

BEST SONG

“Be Alive,” “King Richard”

“Dos Oruguitas,” “Encanto”

“Guns Go Bang,” “The Harder They Fall”

“Just Look Up,” “Don’t Look Up”

“No Time to Die,” “No Time to Die”

BEST SCORE

Nicholas Britell, “Don’t Look Up”

Jonny Greenwood, “The Power of the Dog”

Jonny Greenwood, “Spencer”

Nathan Johnson, “Nightmare Alley”

Hans Zimmer, “Dune”

TELEVISION CATEGORIES

BEST DRAMA SERIES

“Evil” (Paramount+)

“For All Mankind” (Apple TV+)

“The Good Fight” (Paramount+)

“Pose” (FX)

“Squid Game” (Netflix)

“Succession” (HBO)

“This Is Us” (NBC)

“Yellowjackets” (Showtime)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

Sterling K. Brown – “This Is Us” (NBC)

Mike Colter – “Evil” (Paramount+)

Brian Cox – “Succession” (HBO)

Lee Jung-jae – “Squid Game” (Netflix)

Billy Porter – “Pose” (FX)

Jeremy Strong – “Succession” (HBO)\

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Uzo Aduba – “In Treatment” (HBO)

Chiara Aurelia – “Cruel Summer” (Freeform)

Christine Baranski – “The Good Fight” (Paramount+)

Katja Herbers – “Evil” (Paramount+)

Melanie Lynskey – “Yellowjackets” (Showtime)

MJ Rodriguez – “Pose” (FX)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

Nicholas Braun – “Succession” (HBO)

Billy Crudup – “The Morning Show” (Apple TV+)

Kieran Culkin – “Succession” (HBO)

Justin Hartley – “This Is Us” (NBC)

Matthew Macfadyen – “Succession” (HBO)

Mandy Patinkin – “The Good Fight” (Paramount+)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Andrea Martin – “Evil” (Paramount+)

Audra McDonald – “The Good Fight” (Paramount+)

Christine Lahti – “Evil” (Paramount+)

J. Smith-Cameron – “Succession” (HBO)

Sarah Snook – “Succession” (HBO)

Susan Kelechi Watson – “This Is Us” (NBC)

BEST COMEDY SERIES

“The Great” (Hulu)

“Hacks” (HBO Max)

“Insecure” (HBO)

“Only Murders in the Building” (Hulu)

“The Other Two” (HBO Max)

“Reservation Dogs” (FX on Hulu)

“Ted Lasso” (Apple TV+)

“What We Do in the Shadows” (FX)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

Iain Armitage – “Young Sheldon” (CBS)

Nicholas Hoult – “The Great” (Hulu)

Steve Martin – “Only Murders in the Building” (Hulu)

Kayvan Novak – “What We Do in the Shadows” (FX)

Martin Short – “Only Murders in the Building” (Hulu)

Jason Sudeikis – “Ted Lasso” (Apple TV+)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Elle Fanning – “The Great” (Hulu)

Renée Elise Goldsberry – “Girls5eva” (Peacock)

Selena Gomez – “Only Murders in the Building” (Hulu)

Sandra Oh – “The Chair” (Netflix)

Issa Rae – “Insecure” (HBO)

Jean Smart – “Hacks” (HBO Max)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

Ncuti Gatwa – “Sex Education” (Netflix)

Brett Goldstein – “Ted Lasso” (Apple TV+)

Harvey Guillén – “What We Do in the Shadows” (FX)

Brandon Scott Jones – “Ghosts” (CBS)

Ray Romano – “Made for Love” (HBO Max)

Bowen Yang – “Saturday Night Live” (NBC)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Hannah Einbinder – “Hacks” (HBO Max)

Kristin Chenoweth – “Schmigadoon!” (Apple TV+)

Molly Shannon – “The Other Two” (HBO Max)

Cecily Strong – “Saturday Night Live” (NBC)

Josie Totah – “Saved By the Bell” (Peacock)

Hannah Waddingham – “Ted Lasso” (Apple TV+)

BEST LIMITED SERIES

“Dopesick” (Hulu)

“Dr. Death” (Peacock)

“It’s a Sin” (HBO Max)

“Maid” (Netflix)

“Mare of Easttown” (HBO)

“Midnight Mass” (Netflix)

“The Underground Railroad” (Amazon Prime Video)

“WandaVision” (Disney+)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION

“Come From Away” (Apple TV+)

“List of a Lifetime” (Lifetime)

“The Map of Tiny Perfect Things” (Amazon Prime Video)

“Robin Roberts Presents: Mahalia” (Lifetime)

“Oslo” (HBO)

“Zoey’s Extraordinary Christmas” (The Roku Channel)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Olly Alexander – “It’s a Sin” (HBO Max)

Paul Bettany – “WandaVision” (Disney+)

William Jackson Harper – “Love Life” (HBO Max)

Joshua Jackson – “Dr. Death” (Peacock)

Michael Keaton – “Dopesick” (Hulu)

Hamish Linklater – “Midnight Mass” (Netflix)

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Danielle Brooks – “Robin Roberts Presents: Mahalia” (Lifetime)

Cynthia Erivo – “Genius: Aretha” (National Geographic)

Thuso Mbedu – “The Underground Railroad” (Amazon Prime Video)

Elizabeth Olsen – “WandaVision” (Disney+)

Margaret Qualley – “Maid” (Netflix)

Kate Winslet – “Mare of Easttown” (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Murray Bartlett – “The White Lotus” (HBO)

Zach Gilford – “Midnight Mass” (Netflix)

William Jackson Harper – “The Underground Railroad” (Amazon Prime Video)

Evan Peters – “Mare of Easttown” (HBO)

Christian Slater – “Dr. Death” (Peacock)

Courtney B. Vance – “Genius: Aretha” (National Geographic)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Jennifer Coolidge – “The White Lotus” (HBO)

Kaitlyn Dever – “Dopesick” (Hulu)

Kathryn Hahn – “WandaVision” (Disney+)

Melissa McCarthy – “Nine Perfect Strangers” (Hulu)

Julianne Nicholson – “Mare of Easttown” (HBO)

Jean Smart – “Mare of Easttown” (HBO)

BEST FOREIGN LANGUAGE SERIES

“Acapulco” (Apple TV+)

“Call My Agent!” (Netflix)

“Lupin” (Netflix)

“Money Heist” (Netflix)

“Narcos: Mexico” (Netflix)

“Squid Game” (Netflix)

BEST ANIMATED SERIES

“Big Mouth” (Netflix)

“Bluey” (Disney+)

“Bob’s Burgers” (Fox)

“The Great North” (Fox)

“Q-Force” (Netflix)

“What If …?” (Disney+)

BEST TALK SHOW

“The Amber Ruffin Show” (Peacock)

“Desus & Mero” (Showtime)

“The Kelly Clarkson Show” (NBC)

“Last Week Tonight with John Oliver” (HBO)

“Late Night with Seth Meyers” (NBC)

“Watch What Happens Live with Andy Cohen” (Bravo)

BEST COMEDY SPECIAL

“Bo Burnham: Inside” (Netflix)

“Good Timing with Jo Firestone” (Peacock)

“James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999” (Vimeo)

“Joyelle Nicole Johnson: Love Joy” (Peacock)

“Nate Bargatze: The Greatest Average American” (Netflix)

“Trixie Mattel: One Night Only” (YouTube)

Leave a comment

Your email address will not be published.