The time-and-space-twisting film “Everything Everywhere All at Once” will carry a leading 14 nominations into Sunday’s presentation of the 28th annual Critics Choice Awards, while ABC’s critical darling “Abbott Elementary” tops the TV hopefuls with six nods.

“Everything Everywhere” will compete for best picture honors against a pair of Golden Globe winners — “The Banshees of Inisherin,” which won the Globe for best comedy/musical film, and “The Fabelmans,” which was named best drama. Also up for the Critics Choice Association’s prize for best picture are “Avatar: The Way of Water,” “Babylon,” “Elvis,” “Glass Onion: A Knives Out Mystery,” “RRR,” “Tár,” “Top Gun: Maverick” and “Women Talking.”

Michelle Yeoh, also a Golden Globe winner, is nominated for best actress for her lead role as a universe-jumping mother in “Everything Everywhere All at Once.” She will square off with fellow Globe winner Cate Blanchett of “Tár,” Viola Davis for “The Woman King,” Danielle Deadwyler of “Till,” Margot Robbie for “Babylon” and Michelle Williams for “The Fabelmans.”

Tom Cruise is up for best actor for his return to the role of a brash Navy fighter pilot in “Top Gun: Maverick.” Brendan Fraser is also nominated for his critically acclaimed turn in “The Whale.” Also nominated are Globe winners Austin Butler for “Elvis” and Colin Farrell for “The Banshees of Inisherin,” along with Paul Mescal for “Aftersun” and Bill Nighy for “Living.”

“Everything Everywhere” also has supporting-performance nominations for Jamie Lee Curtis, Ke Huy Quan and Stephanie Hsu, along with nods for best director and original screenplay for the team of Daniel Kwan and Daniel Scheinert. It is also nominated for best acting ensemble, along with “The Banshees of Inisherin,” “The Fabelmans,” “Glass Onion: A Knives Out Mystery,” “The Woman King” and “Women Talking.”

On the television side of the awards, “Abbott Elementary” will compete for best comedy series honors against HBO’s “Barry”; FX’s “The Bear,” “Better Things” and “Reservation Dogs”; CBS’ “Ghosts”; HBO Max’s “Hacks”; and Hulu’s “Reboot.”

Competing for best drama series will be AMC’s “Better Call Saul,” Disney+’s “Andor”; Apple TV+’s “Bad Sisters” and “Severance”; Netflix’s “The Crown”; HBO’s “Euphoria” and “House of the Dragon”; Paramount+’s “The Good Fight”; and Paramount Network’s “Yellowstone.”

“Abbott Elementary” has acting nominations for five of its performers — Quinta Brunson for best actress in a comedy series and supporting nods for Chris Perfetti, Tyler James Williams, Janelle James and Sheryl Lee Ralph.

A sentimental favorite in the supporting actor category will be the late Leslie Jordan for Fox’s comedy “Call Me Kat.” Jordan died Oct. 24 after suffering a medical emergency and crashing his car in Hollywood.

Along with Brunson, nominees for actress in a comedy are Christina Applegate for Netflix’s “Dead to Me,” Kaley Cuoco for HBO Max’s “The Flight Attendant,” Renée Elise Goldsberry for Peacock’s “Girls5eva,” Devery Jacobs for FX’s “Reservation Dogs” and Jean Smart for HBO Max’s “Hacks.”

Vying for best comedy actor will be Matt Berry for FX’s “What We Do in the Shadows,” Bill Hader for HBO’s “Barry,” Keegan-Michael Key for Hulu’s “Reboot,” Steve Martin for Hulu’s “Only Murders in the Building,” Jeremy Allen White for FX’s “The Bear” and D’Pharaoh Woon-A-Tai for FX’s “Reservation Dogs.”

Competing for best actress in a drama series will be Christine Baranski for Paramount+’s “The Good Fight,” Sharon Horgan for Apple TV+’s “Bad Sisters,” Laura Linney for Netflix’s “Ozark,” Mandy Moore for NBC’s “This Is Us,” Kelly Reilly for Paramount Network’s “Yellowstone” and Zendaya for HBO’s “Euphoria.”

Bob Odenkirk of “Better Call Saul” is up for best actor in a drama series, along with Jeff Bridges for FX’s “The Old Man,” Sterling K. Brown for NBC’s “This Is Us,” Diego Luna for Disney+’s “Andor,” Adam Scott for Apple TV+’s “Severance” and Antony Starr for Prime Video’s “The Boys.”

Bridges will be presented with a Lifetime Achievement Award during the ceremony. Bridges is a seven-time Oscar nominee, winning the best-actor prize in 2010 for his role as an aging country singer in “Crazy Heart.” He earned acting nominations for his roles in “The Last Picture Show,” “Thunderbolt and Lightfoot,” “Starman,” “The Contender,” “True Grit” and “Hell or High Water.”

His role in “Crazy Heart” also earned him Critics Choice, Screen Actors Guild and Independent Spirit awards.

Bridges’ other film credits include “The Fisher King,” “Jagged Edge,” “The Fabulous Baker Boys,” “Seabiscuit” and “Iron Man.”

Also during the ceremony, actress/singer Janelle Monáe will receive the organization’s SeeHer Award, which honors a woman “who advocates for gender equality, portrays characters with authenticity, defies stereotypes and pushes boundaries.” She starred last year in “Glass Onion: A Knives Out Mystery,” and her other film credits include “Hidden Figures” and “Moonlight.” She is also an eight-time Grammy nominee, and was recently honored as Suicide Prevention Advocate of the Year by The Trevor Project. She is also co-chair of When We All Vote, and she established the Fem the Future initiative aimed at empowering female filmmakers.

Kate Hudson, who also stars in “Glass Onion,” will present her with the honor. Actress Michelle Pfeiffer will present the Lifetime Achievement Award to Bridges.

Chelsea Handler will host the Critics Choice Award ceremony at the Fairmont Century Plaza.

Here is a complete list of nominations:

FILM CATEGORIES

BEST PICTURE

“Avatar: The Way of Water”

“Babylon”

“The Banshees of Inisherin”

“Elvis”

“Everything Everywhere All at Once”

“The Fabelmans”

“Glass Onion: A Knives Out Mystery”

“RRR”

“Tár”

“Top Gun: Maverick”

“Women Talking”

BEST ACTOR

Austin Butler, “Elvis”

Tom Cruise, “Top Gun: Maverick”

Colin Farrell, “The Banshees of Inisherin”

Brendan Fraser, “The Whale”

Paul Mescal, “Aftersun”

Bill Nighy, “Living”

BEST ACTRESS

Cate Blanchett, “Tár”

Viola Davis, “The Woman King”

Danielle Deadwyler, “Till”

Margot Robbie, “Babylon”

Michelle Williams, “The Fabelmans”

Michelle Yeoh, “Everything Everywhere All at Once”

BEST SUPPORTING ACTOR

Paul Dano, “The Fabelmans”

Brendan Gleeson, “The Banshees of Inisherin”

Judd Hirsch, “The Fabelmans”

Barry Keoghan, “The Banshees of Inisherin”

Ke Huy Quan, “Everything Everywhere All at Once”

Brian Tyree Henry, “Causeway”

BEST SUPPORTING ACTRESS

Angela Bassett, “Black Panther: Wakanda Forever”

Jessie Buckley, “Women Talking”

Kerry Condon, “The Banshees of Inisherin”

Jamie Lee Curtis, “Everything Everywhere All at Once”

Stephanie Hsu, “Everything Everywhere All at Once”

Janelle Monáe, “Glass Onion: A Knives Out Mystery”

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

Frankie Corio, “Aftersun”

Jalyn Hall, “Till”

Gabriel LaBelle, “The Fabelmans”

Bella Ramsey, “Catherine Called Birdy”

Banks Repeta, “Armageddon Time”

Sadie Sink, “The Whale”

BEST ACTING ENSEMBLE

“The Banshees of Inisherin”

“Everything Everywhere All at Once”

“The Fabelmans”

“Glass Onion: A Knives Out Mystery”

“The Woman King”

“Women Talking”

BEST DIRECTOR

James Cameron, “Avatar: The Way of Water”

Damien Chazelle, “Babylon”

Todd Field, “Tár”

Baz Luhrmann, “Elvis”

Daniel Kwan, Daniel Scheinert, “Everything Everywhere All at Once”

Martin McDonagh, “The Banshees of Inisherin”

Sarah Polley, “Women Talking”

Gina Prince-Bythewood, “The Woman King”

S. S. Rajamouli, “RRR”

Steven Spielberg, “The Fabelmans”

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Todd Field, “Tár”

Daniel Kwan, Daniel Scheinert, “Everything Everywhere All at Once”

Martin McDonagh, “The Banshees of Inisherin”

Steven Spielberg, Tony Kushner, “The Fabelmans”

Charlotte Wells, “Aftersun”

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Samuel D. Hunter, “The Whale”

Kazuo Ishiguro, “Living”

Rian Johnson, “Glass Onion: A Knives Out Mystery”

Rebecca Lenkiewicz, “She Said”

Sarah Polley, “Women Talking”

BEST CINEMATOGRAPHY

Russell Carpenter, “Avatar: The Way of Water”

Roger Deakins, “Empire of Light”

Florian Hoffmeister, “Tár”

Janusz Kaminski, “The Fabelmans”

Claudio Miranda, “Top Gun: Maverick”

Linus Sandgren, “Babylon”

BEST PRODUCTION DESIGN

Hannah Beachler, Lisa K. Sessions, “Black Panther: Wakanda Forever”

Rick Carter, Karen O’Hara, “The Fabelmans”

Dylan Cole, Ben Procter, Vanessa Cole, “Avatar: The Way of Water”

Jason Kisvarday, Kelsi Ephraim, “Everything Everywhere All at Once”

Catherine Martin, Karen Murphy, Bev Dunn, “Elvis”

Florencia Martin, Anthony Carlino, “Babylon”

BEST EDITING

Tom Cross, “Babylon”

Eddie Hamilton, “Top Gun: Maverick”

Stephen Rivkin, David Brenner, John Refoua, James Cameron, “Avatar: The Way of Water”

Paul Rogers, “Everything Everywhere All at Once”

Matt Villa, Jonathan Redmond, “Elvis”

Monika Willi, “Tár”

BEST COSTUME DESIGN

Ruth E. Carter, “Black Panther: Wakanda Forever”

Jenny Eagan, “Glass Onion: A Knives Out Mystery”

Shirley Kurata, “Everything Everywhere All at Once”

Catherine Martin, “Elvis”

Gersha Phillips, “The Woman King”

Mary Zophres, “Babylon”

BEST HAIR AND MAKEUP

“Babylon”

“The Batman”

“Black Panther: Wakanda Forever”

“Elvis”

“Everything Everywhere All at Once”

“The Whale”

BEST VISUAL EFFECTS

“Avatar: The Way of Water”

“The Batman”

“Black Panther: Wakanda Forever”

“Everything Everywhere All at Once”

“RRR”

“Top Gun: Maverick”

BEST COMEDY

“The Banshees of Inisherin”

“Bros”

“Everything Everywhere All at Once”

“Glass Onion: A Knives Out Mystery”

“Triangle of Sadness”

“The Unbearable Weight of Massive Talent”

BEST ANIMATED FEATURE

“Guillermo del Toro’s Pinocchio”

“Marcel the Shell with Shoes On”

“Puss in Boots: The Last Wish”

“Turning Red”

“Wendell & Wild”

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

“All Quiet on the Western Front”

“Argentina, 1985”

“Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths”

“Close”

“Decision to Leave”

“RRR”

BEST SONG

Carolina, “Where the Crawdads Sing”

Ciao Papa, “Guillermo del Toro’s Pinocchio”

Hold My Hand, “Top Gun: Maverick”

Lift Me Up, “Black Panther: Wakanda Forever”

Naatu Naatu, “RRR”

New Body Rhumba, “White Noise”

BEST SCORE

Alexandre Desplat, “Guillermo del Toro’s Pinocchio”

Michael Giacchino, “The Batman”

Hildur Guðnadóttir, “Tár”

Hildur Guðnadóttir, “Women Talking”

Justin Hurwitz, “Babylon”

John Williams, “The Fabelmans”

TELEVISION CATEGORIES

BEST DRAMA SERIES

“Andor” (Disney+)

“Bad Sisters” (Apple TV+)

“Better Call Saul” (AMC)

“The Crown” (Netflix)

“Euphoria” (HBO)

“The Good Fight” (Paramount+)

“House of the Dragon” (HBO)

“Severance” (Apple TV+)

“Yellowstone” (Paramount Network)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

Jeff Bridges, “The Old Man” (FX)

Sterling K. Brown, “This Is Us” (NBC)

Diego Luna, “Andor” (Disney+)

Bob Odenkirk, “Better Call Saul” (AMC)

Adam Scott, “Severance” (Apple TV+)

Antony Starr, “The Boys” (Prime Video)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Christine Baranski, “The Good Fight” (Paramount+)

Sharon Horgan, “Bad Sisters” (Apple TV+)

Laura Linney, “Ozark” (Netflix)

Mandy Moore, “This Is Us” (NBC)

Kelly Reilly, “Yellowstone” (Paramount Network)

Zendaya, “Euphoria” (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

Andre Braugher, “The Good Fight” (Paramount+)

Ismael Cruz Córdova, “The Lord of the Rings: The Rings of Power” (Prime Video)

Michael Emerson, “Evil” (Paramount+)

Giancarlo Esposito, “Better Call Saul” (AMC)

John Lithgow, “The Old Man” (FX)

Matt Smith, “House of the Dragon” (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Milly Alcock, “House of the Dragon” (HBO)

Carol Burnett, “Better Call Saul” (AMC)

Jennifer Coolidge, “The White Lotus” (HBO)

Julia Garner, “Ozark” (Netflix)

Audra McDonald, “The Good Fight” (Paramount+)

Rhea Seehorn, “Better Call Saul” (AMC)

BEST COMEDY SERIES

“Abbott Elementary” (ABC)

“Barry” (HBO)

“The Bear” (FX)

“Better Things” (FX)

“Ghosts” (CBS)

“Hacks” (HBO Max)

“Reboot” (Hulu)

“Reservation Dogs” (FX)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

Matt Berry, “What We Do in the Shadows” (FX)

Bill Hader, “Barry” (HBO)

Keegan-Michael Key, “Reboot” (Hulu)

Steve Martin, “Only Murders in the Building” (Hulu)

Jeremy Allen White, “The Bear” (FX)

D’Pharaoh Woon-A-Tai, “Reservation Dogs” (FX)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Christina Applegate, “Dead to Me” (Netflix)

Quinta Brunson, “Abbott Elementary” (ABC)

Kaley Cuoco, “The Flight Attendant” (HBO Max)

Renée Elise Goldsberry, “Girls5eva” (Peacock)

Devery Jacobs, “Reservation Dogs” (FX)

Jean Smart, “Hacks” (HBO Max)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

Brandon Scott Jones, “Ghosts” (CBS)

Leslie Jordan, “Call Me Kat” (Fox)

James Marsden, “Dead to Me” (Netflix)

Chris Perfetti, “Abbott Elementary” (ABC)

Tyler James Williams, “Abbott Elementary” (ABC)

Henry Winkler, “Barry” (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Paulina Alexis, “Reservation Dogs” (FX)

Ayo Edebiri, “The Bear” (FX)

Marcia Gay Harden, “Uncoupled” (Netflix)

Janelle James, “Abbott Elementary” (ABC)

Annie Potts, “Young Sheldon” (CBS)

Sheryl Lee Ralph, “Abbott Elementary” (ABC)

BEST LIMITED SERIES

“The Dropout” (Hulu)

“Gaslit” (Starz)

“The Girl from Plainville” (Hulu)

“The Offer” (Paramount+)

“Pam & Tommy” (Hulu)

“Station Eleven” (HBO Max)

“This Is Going to Hurt” (AMC+)

“Under the Banner of Heaven” (FX)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION

“Fresh” (Hulu)

“Prey” (Hulu)

“Ray Donovan: The Movie” (Showtime)

“The Survivor” (HBO)

“Three Months” (Paramount+)

“Weird: The Al Yankovic Story” (The Roku Channel)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Ben Foster, “The Survivor” (HBO)

Andrew Garfield, “Under the Banner of Heaven” (FX)

Samuel L. Jackson, “The Last Days of Ptolemy Grey” (Apple TV+)

Daniel Radcliffe, “Weird: The Al Yankovic Story” (The Roku Channel)

Sebastian Stan, “Pam & Tommy” (Hulu)

Ben Whishaw, “This is Going to Hurt” (AMC+)

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Julia Garner, “Inventing Anna” (Netflix)

Lily James, “Pam & Tommy” (Hulu)

Amber Midthunder, “Prey” (Hulu)

Julia Roberts, “Gaslit” (Starz)

Michelle Pfeiffer, “The First Lady” (Showtime)

Amanda Seyfried, “The Dropout” (Hulu)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Murray Bartlett, “Welcome to Chippendales” (Hulu)

Domhnall Gleeson, “The Patient” (FX)

Matthew Goode, “The Offer” (Paramount+)

Paul Walter Hauser, “Black Bird” (Apple TV+)

Ray Liotta, “Black Bird” (Apple TV+)

Shea Whigham, “Gaslit” (Starz)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Claire Danes, “Fleishman Is in Trouble” (FX)

Dominique Fishback, “The Last Days of Ptolemy Grey” (Apple TV+)

Betty Gilpin, “Gaslit” (Starz)

Melanie Lynskey, “Candy” (Hulu)

Niecy Nash-Betts, “Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story” (Netflix)

Juno Temple, “The Offer” (Paramount+)

BEST FOREIGN LANGUAGE SERIES

“1899” (Netflix)

“Borgen” (Netflix)

“Extraordinary Attorney Woo” (Netflix)

“Garcia!” (HBO Max)

“The Kingdom Exodus” (MUBI)

“Kleo” (Netflix)

“My Brilliant Friend” (HBO)

“Pachinko” (Apple TV+)

“Tehran” (Apple TV+)

BEST ANIMATED SERIES

“Bluey” (Disney+)

“Bob’s Burgers” (Fox)

“Genndy Tartakovsky’s Primal” (Adult Swim)

“Harley Quinn” (HBO Max)

“Star Trek: Lower Decks” (Paramount+)

“Undone” (Prime Video)

BEST TALK SHOW

“The Amber Ruffin Show” (Peacock)

“Full Frontal with Samantha Bee” (TBS)

“The Kelly Clarkson Show” (NBC)

“Last Week Tonight with John Oliver” (HBO)

“Late Night with Seth Meyers” (NBC)

“Watch What Happens Live with Andy Cohen” (Bravo)

BEST COMEDY SPECIAL

“Fortune Feimster: Good Fortune” (Netflix)

“Jerrod Carmichael: Rothaniel” (HBO)

“Joel Kim Booster: Psychosexual” (Netflix)

“Nikki Glaser: Good Clean Filth” (HBO)

“Norm Macdonald: Nothing Special” (Netflix)

“Would It Kill You to Laugh? Starring Kate Berlant & John Early” (Peacock)

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *