Pixar’s Golden Globe-winning “Soul” was a seven-time winner at Friday evening’s 48th annual Annie Awards including for best feature.

“Soul” also won best FX, best character animation, best music, best storyboarding, best writing and best editorial, all in the feature category.

“Wolfwalkers” won best indie feature and four other awards in the feature category — best character design, best direction, best production design and best voice acting.

During the ceremony, ASIFA-Hollywood presented Winsor McCay Awards for lifetime animation achievement to Willie Ito, the late Sue Nichols and Bruce Smith.

The June Foray Award for “significant and benevolent or charitable impact on the art and industry of animation” was presented to animator and art director, Daisuke “Dice” Tsutsumi.

The Ub Iwerks Award for technical advancement was presented to Epic Games for its “Unreal Engine,” and a Special Achievement Award was presented to “Howard,” a documentary the late lyricist and storyteller Howard Ashman.

The ceremony was conducted in a streaming format. Presenters included Josh Gad, Matthew Rhys, Philippa Soo, Eva Whittaker and Patrick Warburton.

Here is a complete list of winners:

BEST FEATURE

“Soul,” Pixar Animation Studios

BEST INDIE FEATURE

“Wolfwalkers,” Cartoon Saloon/Melusine

BEST SPECIAL PRODUCTION

“The Snail and the Whale,” Magic Light Pictures

BEST SHORT SUBJECT

“Souvenir Souvenir,” Blast Production

BEST SPONSORED

“There’s a Monster in My Kitchen,” Cartoon Saloon, Mother

BEST TV/MEDIA – PRESCHOOL

“The Adventures of Paddington,” Episode: Paddington Digs a Tunnel to Peru, Blue-Zoo Animation Studio and Nickelodeon Animation Studio

BEST TV/MEDIA – CHILDREN

“Hilda,” Episode: Chapter 9: The Deerfox, Silvergate Media for Netflix

BEST TV/MEDIA – GENERAL AUDIENCE

“Genndy Tartakovsky’s Primal,” Episode: Coven Of The Damned, Cartoon Network Studios

BEST STUDENT FILM

“La Bestia,” Student director: Marlijn Van Nuenen, Ram Tamez, Alfredo Gerard Kuttikatt, School: Gobelins, l’école de l’image

BEST FX FOR TV/MEDIA

“Jurassic World: Camp Cretaceous,” Episode: Welcome to Jurassic World, DreamWorks Animation, Emad Khalili, Ivan Wang

BEST FX FOR FEATURE

“Soul,” Pixar Animation Studios, Tolga Goktekin, Carl Kaphan, Hiroaki Narita, Enrique Vila, Kylie Wijsmuller

BEST CHARACTER ANIMATION – TV/MEDIA

“Hilda,” Silvergate Media for Netflix, David Laliberté

BEST CHARACTER ANIMATION – FEATURE

“Soul,” Pixar Animation Studios, Michal Makarewicz

BEST CHARACTER ANIMATION – LIVE ACTION

“The Mandalorian,” Production Company: Lucasfilm, FX Production Company: Image Engine, Nathan Fitzgerald, Leo Ito, Chris Rogers, Eung Ho Lo, Emily Luk

BEST CHARACTER ANIMATION – VIDEO GAME

“Marvel’s Spider-Man Miles Morales,” Insomniac Games, Brian Wyser, Michael Yosh, Danny Garnett, David Hancock

BEST CHARACTER DESIGN – TV/MEDIA

“Amphibia,” Episode: The Shut-In!, Disney TV Animation, Joe Sparrow

BEST CHARACTER DESIGN – FEATURE

“Wolfwalkers,” Cartoon Saloon/Melusine, Federico Pirovano

BEST DIRECTION – TV/MEDIA

“Genndy Tartakovsky’s Primal,” Episode: Plague Of Madness, Cartoon Network Studios, Genndy Tartakovsky

BEST DIRECTION – FEATURE

“Wolfwalkers,” Cartoon Saloon/Melusine, Tomm Moore, Ross Stewart

BEST MUSIC – TV/MEDIA

“Star Wars: The Clone Wars,” Episode: Victory and Death, Lucasfilm Animation, Kevin Kiner

BEST MUSIC – FEATURE

“Soul,” Pixar Animation Studios, Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste

BEST PRODUCTION DESIGN – TV/MEDIA

“Shooom’s Odyssey,” Picolo Pictures, Julien Bisaro

BEST PRODUCTION DESIGN – FEATURE

“Wolfwalkers,” Cartoon Saloon/Melusine, María Pareja, Ross Stewart, Tomm Moore

BEST STORYBOARDING – TV/MEDIA

“Looney Tunes Cartoons,” Warner Bros. Animation, Andrew Dickman

BEST STORYBOARDING – FEATURE

“Soul,” Pixar Animation Studios, Trevor Jimenez

BEST VOICE ACTING – TV/MEDIA

“Tales of Arcadia: Wizards,” Episode: Our Final Act, DreamWorks Animation, David Bradley (Merlin)

BEST VOICE ACTING – FEATURE

“Wolfwalkers,” Cartoon Saloon/Melusine, Eva Whittaker (Mebh Óg MacTíre)

BEST WRITING – TV/MEDIA

“Big Mouth,” Episode: The New Me, Netflix, Andrew Goldberg, Patti Harrison, Andrew Goldberg

BEST WRITING – FEATURE

“Soul,” Pixar Animation Studios, Pete Docter, Mike Jones, Kemp Powers

BEST EDITORIAL – TV/MEDIA

“Hilda,” Episode: Chapter 9: The Deerfox, Silvergate Media for Netflix, John McKinnon

BEST EDITORIAL – FEATURE

“Soul,” Pixar Animation Studios, Kevin Nolting, Gregory Amundson, Robert Grahamjones, Amera Rizk

Leave a comment

Your email address will not be published.