A scene from "La La Land." Image from official trailer
. A scene from “La La Land.” Image from official trailer

Golden Globe and Critics’ Choice winner “La La Land” will look to pad its Oscar-frontrunner status Saturday night at the 28th annual Producers Guild Awards, which are traditionally a strong indicator of Academy Award success.

“La La Land” is among 10 nominees for the guild’s Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures. Since the Academy of Motion Picture Arts and Sciences and the PGA expanded from five to 10 nominees, no film had won the best picture Oscar without first winning the PGA Award — until last year. The PGA Award last year went to “The Big Short,” but the Oscar went to “Spotlight.”

Also nominated for the top feature film prize are producers  of “Arrival,” “Deadpool,” “Fences,” “Hacksaw Ridge,” “Hell or High Water,” “Hidden Figures,” “La La Land,” “Lion,” “Manchester by the Sea” and “Moonlight.”

“Moonlight” won the Golden Globe earlier this month for best drama film, while “La La Land” won for best musical/comedy film.

Nominated for the PGA Award for outstanding animated film are the producers of “Finding Dory,” “Kubo and the Two Strings,” “Moana,” “The Secret Life of Pets” and “Zootopia.”

For documentary films, nominees are the producers of “Dancer,” “The Eagle Huntress,” “Life, Animated,” “O.J.: Made in America” and “Tower.”

Among the television nominees, the much-publicized miniseries “The People v. O.J. Simpson: American Crime Story” is nominated in the long-form television category, where it will compete with “Black Mirror,” “The Night Manager,” “The Night Of” and “Sherlock: The Abominable Bride.”

Nominated for outstanding drama series producing are the teams behind “Better Call Saul,” “Game of Thrones,” “House of Cards,” “Stranger Things” and “Westworld.” Comedy nominees are the producers of “Atlanta,” “black-ish,” “Modern Family,” “Silicon Valley” and “Veep.”

The PGA Awards will be presented at the Beverly Hilton. During the ceremony:, veteran producer, director and screenwriter James L. Brooks will be presented with the Norman Lear Achievement Award in Television; longtime producer Irwin Winkler will receive the David O. Selznick Achievement Award in Theatrical Motion Pictures; Sony Pictures chairman Tom Rothman will receive the Milestone Award; and independent producer Megan Ellison will be presented with the Visionary Award.

The film “Loving,” about married couple that won a 1967 U.S. Supreme Court case banning laws against interracial marriage, will be honored with the Stanley Kramer Award, which recognizes a motion picture that “illuminates and raises public awareness of important social issues.”

Here is a complete list of nominees: Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures

— “Arrival,” Dan Levine, Shawn Levy, Aaron Ryder, David Linde

— “Deadpool,” Simon Kinberg, Ryan Reynolds, Lauren Shuler Donner

— “Fences,” Scott Rudin, Denzel Washington, Todd Black

— “Hacksaw Ridge,” Bill Mechanic, David Permut

— “Hell or High Water,” Carla Hacken, Julie Yorn

— “Hidden Figures,” Donna Gigliotti, Peter Chernin, Jenno Topping, Pharrell Williams, Theodore Melfi

— “La La Land,” Fred Berger, Jordan Horowitz, Marc Platt

— “Lion,” Emile Sherman, Iain Canning, Angie Fielder

— “Manchester by the Sea,” Matt Damon, Kimberly Steward, Chris Moore, Lauren Beck, Kevin Walsh

— “Moonlight,” Adele Romanski, Dede Gardner, Jeremy Kleiner Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures

— “Finding Dory,” Lindsey Collins

— “Kubo and the Two Strings,” Arianne Sutner, Travis Knight

— “Moana,” Osnat Shurer

— “The Secret Life of Pets,” Chris Meledandri, Janet Healy

— “Zootopia,” Clark Spencer Outstanding Producer of Documentary Theatrical Motion Pictures

— “Dancer,” Gabrielle Tana

— “The Eagle Huntress,” Stacey Reiss, Otto Bell

— “Life, Animated,” Julie Goldman, Roger Ross Williams

— “O.J.: Made in America,” Ezra Edelman, Caroline Waterlow

— “Tower,” Keith Maitland, Susan Thomson, Megan Gilbride The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Long-Form Television (movies/miniseries):

— “Black Mirror (Season 3),” Producers: Annabel Jones, Charlie Brooker

— “The Night Manager (Season 1),” Producers: Simon Cornwell, Stephen Garrett, Stephen Cornwell, Hugh Laurie, Tom Hiddleston, Susanne Bier, David Farr, John le Carre, William D. Johnson, Alexei Boltho, Rob Bullock

— “The Night Of,” Producers: Steven Zaillian, Richard Price, Jane Tranter, Garrett Basch, Scott Ferguson

— “The People v. O.J. Simpson: American Crime Story (Season 1),” Producers: Scott Alexander, Larry Karaszewski, Ryan Murphy, Brad Falchuk, Nina Jacobson, Brad Simpson, D.V. DeVincentis, Anthony Hemingway, Alexis Martin Woodall, John Travolta, Chip Vucelich

— “Sherlock: The Abominable Bride,” Producers: Mark Gatiss, Steven Moffat, Sue Vertue, Beryl Vertue The Award for Outstanding Sports Program:

— “E:60 (2016)”

— “The Fight Game with Jim Lampley: A Tribute to Muhammad Ali”

— “Hard Knocks: Training Camp with the Los Angeles Rams (Season 11)”

— “Real Sports with Bryant Gumbel (Season 22)”

— “VICE World of Sports (Season 1)” The Award for Outstanding Digital Series:

— “30 for 30 Shorts (Season 5)”

— “Comedians in Cars Getting Coffee (Season 7, Season 8)”

— “Epic Rap Battles of History (Season 5)”

— “Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.: ACADEMY (Season 1)”

— “National Endowment for the Arts: United States of Arts” The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama:

— “Better Call Saul (Season 2),” Producers: Vince Gilligan, Peter Gould, Melissa Bernstein, Mark Johnson, Thomas Schnauz, Gennifer Hutchison, Nina Jack, Robin Sweet, Diane Mercer, Bob Odenkirk

— “Game of Thrones (Season 6),” Producers: David Benioff, D.B. Weiss, Bernadette Caulfield, Frank Doelger, Carolyn Strauss, Bryan Cogman, Lisa McAtackney, Chris Newman, Greg Spence

— “House of Cards (Season 4),” Producers: Beau Willimon, Dana Brunetti, Michael Dobbs, Josh Donen, David Fincher, Eric Roth, Kevin Spacey, Robin Wright, John Mankiewicz, Robert Zotnowski, Jay Carson, Frank Pugliese, Boris Malden

— “Stranger Things (Season 1),” Producers: Matt Duffer, Ross Duffer, Shawn Levy, Dan Cohen, Iain Paterson

— “Westworld (Season 1),” Producers: J.J. Abrams, Jonathan Nolan, Lisa Joy, Bryan Burk, Athena Wickham, Kathy Lingg, Richard J. Lewis, Roberto Patino, Katherine Lingenfelter, Cherylanne Martin The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy:

— “Atlanta (Season 1),” Producers: Donald Glover, Dianne McGunigle, Paul Simms, Hiro Murai, Alex Orr

— “black-ish (Season 2),” Producers: Kenya Barris, Jonathan Groff, Anthony Anderson, Laurence Fishburne, Helen Sugland, E. Brian Dobbins, Vijal Patel, Gail Lerner, Corey Nickerson, Courtney Lilly, Lindsey Shockley, Peter Saji, Jenifer Rice-Genzuk Henry, Hale Rothstein, Michael Petok, Yvette Lee Bowser

— “Modern Family (Season 7),” Producers: Steven Levitan, Christopher Lloyd, Paul Corrigan, Abraham Higginbotham, Elaine Ko, Jeff Morton, Jeffrey Richman, Brad Walsh, Danny Zuker, Vali Chandrasekaran, Andy Gordon, Jon Pollack, Chuck Tatham, Chris Smirnoff, Sally Young

— “Silicon Valley (Season 3),” Producers: Mike Judge, Alec Berg, Jim Kleverweis, Clay Tarver, Dan O’Keefe, Michael Rotenberg, Toom Lassally, John Levenstein, Ron Weiner, Carrie Kemper, Adam Countee

— “Veep (Season 5),” Producers: David Mandel, Frank Rich, Julia Louis- Dreyfus, Lew Morton, Morgan Sackett, Sean Gray, Peter Huyck, Alex Gregory, Jim Margolis, Georgia Pritchett, Will Smith, Chris Addison, Rachel Axler, David Hyman, Erik Kenward, Billy Kimball, Steve Koren The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television:

— “30 for 30 (Season 7),” Producers: Connor Schell, John Dahl, Libby Geist, Bill Simmons, Erin Leyden, Gentry Kirby, Andrew Billman, Marquis Daisy, Deirdre Fenton

— “60 Minutes (Season 48, Season 49),” Producer: Jeff Fager

— “Anthony Bourdain Parts Unknown (Season 5-8),” Producers: Anthony Bourdain, Christopher Collins, Lydia Tenaglia, Sandra Zweig

— “Hamilton’s America,” Producers: Alex Horwitz, Nicole Pusateri, Lin- Manuel Miranda, Jeffrey Seller, Dave Sirulnick, Jon Kamen, Justin Wilkes

— “Making a Murderer (Season 1),” Producers: Laura Ricciardi, Moira Demos The Award for Outstanding Producer of Competition Television:

— “The Amazing Race (Season 27, Season 28),” Producers: Jerry Bruckheimer, Bertram van Munster, Jonathan Littman, Elise Doganieri, Mark Vertullo

— “American Ninja Warrior (Season 7, Season 8),” Producers: Arthur Smith, Kent Weed, Anthony Storm, Brian Richardson, Kristen Stabile, David Markus, J.D. Pruess, D. Max Poris, Zayna Abi-Hashim, Royce Toni, John Gunn, Matt Silverberg, Briana Vowels, Mason Funk, Jonathan Provost

— “Lip Sync Battle (Season 1, Season 2),” Producers: Casey Patterson, Jay Peterson, John Krasinski, Stephen Merchant, Leah Gonzalez, Genna Gintzig, LL Cool J

— “Top Chef (Season 13),” Producers: Daniel Cutforth, Tom Colicchio, Casey Kriley, Padma Lakshmi, Jane Lipsitz, Doneen Arquines, Erica Ross, Patrick Schmedeman, Ellie Carbajal

— “The Voice (Season 9-11),” Producers: Audrey Morrissey, Jay Bienstock, Mark Burnett, John de Mol, Chad Hines, Lee Metzger, Kyra Thompson, Mike Yurchuk, Amanda Zucker, Carson Daly The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television:

— “Full Frontal with Samantha Bee (Season 1),” Producers: Samantha Bee, Jo Miller, Jason Jones, Tony Hernandez, Miles Kahn, Pat King, Alison Camillo, Kristen Everman

— “Last Week Tonight with John Oliver (Season 3),” Producers: Tim Carvell, John Oliver, Liz Stanton

— “The Late Late Show with James Corden (Season 2),” Producers: Ben Winston, Rob Crabbe, Mike Gibbons, Amy Ozols, Sheila Rogers, Michael Kaplan, Jeff Kopp, James Longman, Josie Cliff, James Corden

— “Real Time with Bill Maher (Season 14),” Producers: Bill Maher, Scott Carter, Sheila Griffiths, Marc Gurvitz, Billy Martin, Dean E. Johnsen, Chris Kelly, Matt Wood

— “Saturday Night Live (Season 42),” Producers: Lorne Michaels, Steve Higgins, Erik Kenward, Lindsay Shookus, Erin Doyle, Ken Aymong The Award for Outstanding Children’s Program:

— “Girl Meets World (Season 2, Season 3)”

— “Octonauts (Season 4)”

— “School of Rock (Season 1)”

— “Sesame Street (Season 46)”

— “SpongeBob SquarePants (Season 9)”

—City News Service

Leave a comment

Your email address will not be published.