Winners of the third annual Critics Choice Real TV Awards will be announced Monday, with “RuPaul’s Drag Race” leading all contenders with five nominations.

The awards will be bestowed absent an actual live ceremony, with the Critics Choice Association planning to issue a statement announcing this year’s winners.

“RuPaul’s Drag Race” is among the nominees for best competition series, a category that also includes “The Amazing Race,” “The Great British Baking Show,” “Top Chef” and “Tough as Nails.”

For best talent/variety competition series, nominees are “American Idol,” “Legendary,” “The Masked Singer,” “The Voice” and “World of Dance.”

RuPaul Charles himself has two nods for his work on “Drag Race,” for best show host and male star of the year.

Also nominated for best show host are Oprah Winfrey, Stanley Tucci, Padma Lakshmi and John Oliver.

Tucci is also nominated with RuPaul for male star of the year, along with Trevor Noah, Guy Fieri and Phil Rosenthal. For female star of the year, nominees are Nicole Byer, Sandra Lee, Michelle Visage, Lakshmi and Samantha Bee.

The Critics Choice Association previously announced that it would be honoring the late Alex Trebek with an Impact Award honoring his career achievements.

According to the association, the Impact Award “recognizes an outstanding individual for career excellence and the positive impact they have made on the world of nonfiction content.”

Trebek, the longtime host of “Jeopardy!,” died in November after a battle with cancer.

“Mr. Trebek and his legacy epitomize what the Impact Award was created to honor,” according to the association. “His longstanding commitment to the pursuit of excellence, his continual encouragement of curiosity and his unfailing charm made Mr. Trebek one of television’s most respected and beloved figures. He was an inspiration to the nonfiction community that selected him for this award, and to the vast audience that welcomed him into their daily lives.”

Here is a complete list of nominations:

BEST COMPETITION SERIES

RuPaul’s Drag Race (VH1)

The Amazing Race (CBS)

The Great British Baking Show (Netflix)

Top Chef (Bravo)

Tough as Nails (CBS)

BEST COMPETITION SERIES: TALENT/VARIETY

American Idol (ABC)

Legendary (HBO Max)

The Masked Singer (Fox)

The Voice (NBC)

World of Dance (NBC)

BEST UNSTRUCTURED SERIES

Crikey! It’s the Irwins (discovery+)

Deaf U (Netflix)

Lenox Hill (Netflix)

RuPaul’s Drag Race: Untucked (VH1)

The Real World Homecoming: New York (Paramount+)

BEST STRUCTURED SERIES

A World of Calm (HBO Max)

Diners, Drive-Ins and Dives (Food Network)

History of Swear Words (Netflix)

Queer Eye (Netflix)

The Oprah Conversation (Apple TV+)

BEST BUSINESS SHOW

Restaurant: Impossible (Food Network)

Shark Tank (ABC)

Streets of Dreams with Marcus Lemonis (CNBC)

Undercover Billionaire (Discovery Channel and discovery+)

Wahl Street (HBO Max)

BEST SPORTS SHOW

30 for 30 (ESPN)

Defying Gravity (YouTube Originals)

Last Chance U: Basketball (Netflix)

Peyton’s Places (ESPN+)

Real Sports with Bryant Gumbel (HBO)

BEST CRIME/JUSTICE SHOW

I’ll Be Gone in the Dark (HBO)

Murder Among the Mormons (Netflix)

Murder on Middle Beach (HBO)

The Ripper (Netflix)

The Vow (HBO)

Trafficked with Mariana van Zeller (National Geographic)

BEST ONGOING DOCUMENTARY SERIES

American Masters (PBS)

Dear … (Apple TV+)

Frontline (PBS)

POV (PBS)

The Circus: Inside the Greatest Political Show on Earth (Showtime)

The Vow (HBO)

BEST LIMITED DOCUMENTARY SERIES

1971: The Year That Music Changed Everything (Apple TV+)

Amend: The Fight for America (Netflix)

I’ll Be Gone in the Dark (HBO)

Love Fraud (Showtime)

Murder on Middle Beach (HBO)

Secrets of the Whales (Disney+ / National Geographic)

BEST SHORT FORM SERIES

First Person (Snapchat)

Issa Rae Teaches Creating Outside the Lines (MasterClass)

Lady Parts (ellentube)

OWN Your Vote (NowThis and OWN social channels)

Ready Jet Cook (Food Network Kitchen)

BEST LIVE SHOW

A special winner will be announced on June 21.

BEST CULINARY SHOW

Amy Schumer Learns to Cook (Food Network)

Magnolia Table with Joanna Gaines (discovery+)

Nailed It! (Netflix)

Taste the Nation with Padma Lakshmi (Hulu)

Top Chef (Bravo)

BEST GAME SHOW

25 Words or Less (Fox/Syndicated)

Jeopardy! (CBS Television/Syndicated)

Supermarket Sweep (ABC)

Weakest Link (NBC)

Who Wants to Be a Millionaire (ABC)

BEST TRAVEL/ADVENTURE SHOW

Men in Kilts (Starz)

Running Wild with Bear Grylls (National Geographic)

Somebody Feed Phil (Netflix)

Stanley Tucci: Searching for Italy (CNN)

The Great Food Truck Race (Food Network)

BEST ANIMAL/NATURE SHOW

Life in Color with David Attenborough (Netflix)

Secrets of the Whales (Disney+ / National Geographic)

That Animal Rescue Show (Paramount+)

The Incredible Dr. Pol (Nat Geo WILD)

Wizard of Paws (BYUtv)

BEST LIFESTYLE: FASHION/BEAUTY SHOW

Haute Dog (HBO Max)

Queer Eye (Netflix)

Shine True (Fuse)

Skin Decision: Before and After (Netflix)

Stylish with Jenna Lyons (HBO Max)

BEST RELATIONSHIP SHOW

90 Day Fiancé (TLC)

Couples Therapy (Showtime)

Indian Matchmaking (Netflix)

Love on the Spectrum (Netflix)

My Love: Six Stories of True Love (Netflix)

BEST LIFESTYLE: HOME/GARDEN SHOW

House Hunters International (HGTV)

Martha Knows Best (HGTV)

Property Brothers: Forever Home (HGTV)

Rock the Block (HGTV)

Selling Sunset (Netflix)

BEST ENSEMBLE CAST IN AN UNSCRIPTED SERIES

Top Chef (Bravo)

RuPaul’s Drag Race (VH1)

Queer Eye (Netflix)

Crikey! It’s The Irwins (discovery+)

The Real World Homecoming: New York (Paramount+)

BEST SHOW HOST

RuPaul – RuPaul’s Drag Race (VH1)

Oprah Winfrey – The Oprah Conversation (Apple TV+)

Stanley Tucci – Stanley Tucci: Searching for Italy (CNN)

Padma Lakshmi – Taste the Nation with Padma Lakshmi (Hulu)

John Oliver – Last Week Sunday evening with John Oliver (HBO)

MALE STAR OF THE YEAR

Trevor Noah – The Daily Show with Trevor Noah (Comedy Central)

RuPaul – RuPaul’s Drag Race (VH1)

Stanley Tucci – Stanley Tucci: Searching for Italy (CNN)

Guy Fieri – Diners, Drive-Ins and Dives (Food Network)

Phil Rosenthal – Somebody Feed Phil (Netflix)

FEMALE STAR OF THE YEAR

Nicole Byer – Nailed It! (Netflix)

Sandra Lee – Dr. Pimple Popper (TLC)

Michelle Visage – RuPaul’s Drag Race (VH1)

Padma Lakshmi – Taste the Nation with Padma Lakshmi (Hulu)

Samantha Bee – Full Frontal with Samantha Bee (TBS)

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN NONFICTION PROGRAMMING BY A NETWORK OR STREAMING PLATFORM

Discovery+

Disney+

HBO Max

Hulu

National Geographic

Netflix

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN NONFICTION PRODUCTION

The Intellectual Property Corporation (IPC)

Jigsaw Productions

Renegade 83

Sharp Entertainment

Leave a comment

Your email address will not be published.